67 let Luboše Pospíšila a 10 let novodobých 5P

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete prožívá jedno z nejšťastnějších období své více než čtyřicetileté kariéry. Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie (které vloni v prosinci získalo Zlatou desku!) navlékl lehce retrospektivní kabátek. Na rok 2016 přichystal Supraphon to, po čem fanoušci léta volali – ve dvou boxech vyšel třinácti-diskový komplet všech zpěvákových CD + kupa bonusů. Související šňůru Route 66 završí Luboš Pospíšil výjimečným koncertem ve středu 27. září v pražském Paláci Akropolis, kde oslaví deset let novodobá, omlazená sestava 5P a své zářijové sedmašedesátiny připomene protagonista.

Foto_Lukáš_Kadeřábek_Supraphon

Koncert bude zároveň vzpomínkou na udílení cen Beatové síně slávy. „V květnu jsem před plným amfiteátrem na Lokti s velkou radostí převzal cenu za osobnost, kapelu dostali Framus Five Michala Prokopa a ocenění in memoriam Radim Hladík. Na koncertě v Akropoli vzpomeneme i na ně,“ říká Luboš Pospíšil. Za Framus dorazí jejich nestor a zásadní osobnost, houslista Jan Hrubý, legendární blue-effectovský Slunečný hrob si s 5P přijde zazpívat syn původního interpreta Vladimíra Mišíka, Adam. „Jsme rádi, že naše pozvání přijal jak zástupce staré gardy, tak někdo z nastupující generace. Nechme se překvapit, myslím, že dojde na zajímavá propojení. Adam Mišík má tu písničku ve svém stálém repertoáru, Honza Hrubý ji hrával s Etc… bude to spolu se songem Kampa i malá vzpomínka na našeho kamaráda a Lubošova někdejšího spoluhráče Radima Hladíka,“ doplňuje klávesista a kapelník 5P Ondřej Fencl.

Playlist 5P byl v poslední době vzhledem k retrospektivnímu turné obohacen o několik oprášených songů. Mimo jiné zní kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry, včetně jednoho exkurzu do »prehistorie« (Doky, vlaky, hlad a boty).

Foto_Jan Hrdý 2

Pospíšilův tenor za bicími jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka, Krausberry), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (Schodiště, Vladimír Merta, ex-Marsyas…) tmelí i tančí, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas). Unikátem na scéně jsou sehrané pětihlasy jako další poznávací znamení současných 5P, semknutých kolem Pospíšila. Generační bariéry rozmetává síla kolektivu, kapela hraje s radostí, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto. Alba aktuálních 5P ověnčují pozitivní novinářské ohlasy, ale i na svou dobu slušné prodeje, v souvislosti s CD Soukromá elegie mnoho recenzentů psalo o »nejlepším albu od dob A nestřílejte na milence«. Turné střídá turné, v roce 2015 odehrál L.P. přes sto koncertů, vloni to bylo sto dvacet. Jako by těch křížků nebylo šest 67, ale dvakrát méně.

Pozvánka na koncert 27. 9. 2017 zde:

https://youtu.be/RGPCVkCdqGo

Kdo je Luboš Pospíšil?

Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci,“ napsal v recenzi na Pospíšilovo best of album publicista Leoš Kofroň.

Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť v roce 1969 v řadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém album Generace, zejména v druhé půlce sedmé dekády se ale stále častěji prosazoval s písněmi, které z tvorby mateřského souboru vybočovaly a paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou.

Na první sólovou desku si musel Pospíšil z dobových důvodů počkat až do roku 1983, uzrála ale jako nejlepší víno. LP Tenhle vítr jsem měl rád se ve své době stalo bombou. Pospíšilův charakteristický rejstřík v kombinaci s poetickými texty básníka Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl, zpěvák se rázem postavil po bok interpretů typu Vladimíra Mišíka. S novou kapelou 5P, mezi jejímiž členy nechyběl Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller nebo Michal Pavlík (dnes Čechomor), vyprodával v letech 1982-88 sály po celé republice. Dvě další řadová alba pokračovala v tradici úspěšného debutu, na sklonku osmdesátých let Pospíšil a Koller podpořili R. Hladíka v na čas obnoveném Blue Effectu.
Po roce 1990 Luboš Pospíšil vydal několik dalších alb, nejprve s členy Hudby Praha, později s kutnohorskými muzikanty (Martin Vajgl, Pavel J. Ryba) pod značkami Biograf a LPG.

Čas na změnu nastal v létě 2007, kdy se Pospíšil obklopil o dvě až tři generace mladšími muzikanty a na prahu šedesátky se pustil do zásadní etapy pod obnovenou značkou 5P. Tři řadová alba korunovaná aktuální Soukromou elegií (2014) spustila novou lavinu zájmu. Turné střídá turné, výjimkou poslední dobou nejsou vyprodané sály… Omlazení 5P omladili svého Luboše, lze směle hovořit o comebacku.

Ukázky z CD Soukromá elegie: https://soundcloud.com/ond-ej-fencl/sets/5p-lubose-pospisila

Vznikla zem (2011): https://www.youtube.com/watch?v=7f_iw5YOcCQ

5P live Noc s Andělem (2009):

Tenhle vítr jsem mel rad: http://www.youtube.com/watch?v=X7BZts7qIjE

Jekyll a Hyde: http://www.youtube.com/watch?v=QVOUps9goDk

Foto: Supraphon / Jan Hrdý, Lukáš Kadeřábek