Prahou proburácely silné stroje

Dechberoucí podívanou mohli zažít obyvatelé i návštěvníci metropole tuto sobotu. Hlavním městem se totiž prohnala spanilá jízda příznivců značky Harley-Davidson. Spanilá jízda se konala v rámci oslav 110ti let založení legendární značky.


Oslavy přitom v hlavním městě probíhaly už od rána, kdy se před holešovickou Tipsport arenou šikovaly silné stroje. Úderem jedenácté hodiny se kolona burácejících motocyklů vydala na několik kilometrů dlouhou vyjížďku Prahou.

Jejich trasa vedla centrem města a nevyhnula se ani Václavskému náměstí, nebo Jiráskovu mostu. Spanilé jízdy se účastnilo přes pět stovek strojů značky Harely-Davidson. Organizátoři si účast v koloně pochvalovali zejména v kontextu záplav, které postihly střední a severní Čechy v uplynulém týdnu.

Celkový počet motocyklů Harley-Davidson v dnešní spanilé jízdě byl 531. „Je pravda, že jsme mluvili o tisíci motocyklech v koloně, nicméně události posledního týdne nikdo nečekal. Jsme překvapeni, kolik příznivců dorazilo a 531 je také úctyhodné číslo,“ říká Jaroslav Vavřina, organizátor českých oslav 110. let Harley-Davidson. Spanilá jízda harley měřila zhruba dva kilometry. „Nejstarší motocykl, který se zúčastnil dnešní vyjížďky, byl vyroben v roce 1941,“ upřesňuje Vavřina.

V koloně bylo vidět i několik strojů se zahraničními poznávacími značkami. Není se co divit, Praha totiž leží na trase do Říma, kde se příští týden odehrají mohutné oslavy Harley Davidson. Ty budou největší v rámci celé Evropy a počítá se se spanilou jízdou v počtu tří tisícovek jezdců.

Příznivců značky se má do Říma sjet na dvacet tisíc a celkový počet návštěvníků by měl přesáhnout čtvrt milionu duší. Mohutná italská party bude zakončena na Svatopetrském náměstí, kde motorkářům požehná sám papež.

Ani stověžatá Matka měst se ale nenechala na oslavách za hanbit, celou sobotu probíhal v Holešovicích doprovodný program, k němuž patřila vystoupení rockových kapel, motorkářská exhibice či plavkové mytí motocyklů. Ostatně přesvědčte se v přiloženém videu sami.

Součástí programu byla i výstava netradičních motockylů z portfolia Harley Davidson, nechyběly ani kuriozity, jako například sněžný skůtr či golfový vozík světoznámé značky.

V 19 hodin začne multimediální show, které přiblíží diváků 6 milníků v historii značky. Během večera vyjede na pódium také nejstarší harley v České republice. „Chtěli jsme divákům přinést něco extra. Na pódium vyjede model Harley-Davidson, který byl vyroben v roce 1914,“ láká Vavřina a dodává, že na diváky čeká i soutěž o opravdový Harley-Davidson Sportster 72.

Foto & Video: Samuel Kenson