Děti v autě aneb Pohroma nebo pohoda?

Podle průzkumu společnosti Ford Motor Company, který proběhl v květnu tohoto roku a zapojilo se do něj více než tisíc maminek – řidiček, patří mezi nejdůležitější funkce vozu, jež jim usnadňují cestování s dětmi: hlídání mrtvých úhlů, sluneční clony ve druhé řadě a bezdotykové otevírání vozu. Kromě toho by si maminky přály mít ve voze i další prvky, jako USB konektor pro nabíjení na zadních sedadlech, zabudované obrazovky v sedadlech nebo držáky pro uchycení tabletu, snadno dostupné a výklopné držáky na nápoje v zadní řadě.

Průzkum oslovil řidičky rovnoměrně z mnoha aglomerací v České republice. Více než polovina maminek označila cestu jako dlouhou, když setrvají s dětmi ve voze dvě až pět hodin. Také se na ni speciálně připravují. Sedmdesát procent balí více jídla, hraček, převlečení atd.

Skoro osmdesát procent řidiček necestují s dětmi samotné, mají s sebou doprovod. Z tohoto důvodu většina z nich zvládne uklidnit situaci, kdy děti zlobí, bez zastavení. Opatrných maminek, které zastaví raději vždy, je necelých dvanáct procent. A čím nás děti v autě stoprocentně rozčílí? Rovnoměrně zastoupeny jsou situace, kdy se děti hádají, kopou do sedadla nebo nepřetržitě křičí a pláčou. V těsném závěsu se umístila »nejoblíbenější« otázka napříč všemi generacemi: jako kolovrátek stále se opakující: „Kdy už tam budeme?“ Ta dokáže dopálit dvacet procent maminek.

Důležité je děti ve voze zabavit, což není díky stále se rozvíjejícím technologickým vymoženostem těžké. Málokterá maminka však chce, aby dítě strávilo celou cestu na tabletu nebo na mobilu. Jaká je tedy nejoblíbenější společná hra rodičů a dětí? Vede »slovní fotbal« a hra spojená s pozorováním okolí, což jsou barvy a značky aut. Tímto způsobem své děti zabaví téměř padesát procent maminek. Rodiče mohou menší děti zaujmout společným zpíváním, tuto aktivitu však uvádí méně než dvacet procent respondentek. Během cesty si různě dlouhou chvilku ticha vychutnává skoro sedmdesát procent žen za volantem, protože jejich děti v autě usnou.

Pohodlné cestování s dětmi můžeme ovlivnit i výběrem vozu. Prioritou zůstává bezpečnost a dostatečně prostorný interiér. Bonus představují funkce, které nám cesty s dětmi zpříjemní. Jako ideální model se v této kategorii jeví rodinný vůz Ford Galaxy, do něhož se vejde až sedm osob a jenž nabízí maminkám všechny důležité funkce, které zmínily v průzkumu, ať už jde o hlídání mrtvých úhlů, upozornění na možnost kolize, bezdotykové otevírání vozu a speciálně zavazadlového prostoru. K tomu ale třeba patří elektricky sklopná (a opět stavitelná) sedadla druhé i třetí řady, hlasové ovládání navigace, audio soustavy či telefonu a neoslňující automatické LED reflektory. „Maminky jsou velmi náročnou klientelou a my jsme vděční za jejich aktuální zkušenosti a potřeby, o nichž jsme se díky anketě dozvěděli. Všechny samozřejmě předáme našim kolegům do vývoje společnosti Ford of Europe,“ řekl k tomu Libor Beneš, Country manažer Ford Motor Company, s. r. o.

Foto: Ford Motor Company