Vychází Proso, slavné melodie odcizené z operetní fresky Járy Cimrmana

U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského obřího kola byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso. Vinou snad své jediné záporné vlastnosti – drobného škudlilství – nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali.

Vědecký tým českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, dokázal v jediném koncertním provedení původního Prosa dne 13. července 2013 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Jára Cimrman. Po 120 letech se tyto hudební poklady zaskvěly na festivalu Prague Proms ve světové premiéře a ve skvělé interpretaci Českého národního symfonického orchestru, vedeného Liborem Peškem. Mimořádné výkony podali zpěváci Adriana Kohútková, Miloň Čepelka a Tomáš Černý.


Koncert byl v režii Jana Svěráka proveden ve Smetanově síni a současně přenášen přímo do třiapadesáti kin v celé České republice. Supraphon připravil příjemné překvapení pro sběratele CD i pro sběratele DVD s dílem Divadla Járy Cimrmana a titul nyní vydal v obou obvyklých formátech balení.

Proso
Cimrman / Smoljak / Svěrák
Hraje: Český národní symfonický orchestr, řídí Libor Pešek
Zpívají: Adriana Kohútková – soprán, Tomáš Černý – tenor, Miloň Čepelka – tenor buffo
Semináře přednášejí: Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta
Režie: Jan Svěrák
Cena kompletu CD&DVD: 299,- Kč

Podívejte se na video teaser:

Foto: Supraphon / Jiří Hanzal