V září vyjdou audioknihy s díly tří významných autorů, kteří ovlivnili českou i světovou literaturu

Pan Theodor Mundstock Ladislava Fukse, Směšné lásky Milana Kundery a komplet archivních i nových nahrávek s dílem Karla Čapka, to jsou tři významné audioknižní projekty vydavatelství Supraphon, které vyjdou letos v průběhu září. Supraphon tak uctí památku nedávno zesnulého Milana Kundery, 100. výročí narození Ladislava Fukse i 85. výročí úmrtí Karla Čapka. Audioknihy vycházejí v interpretaci hned několika hereckých generací.

 

 

Ladislav Fuks – Pan Theodor Mundstock / čte Miloslav König

 

Pan Theodor Mundstock a jeho osud. Díky jedinečnému podání herce Miloslava Königa se posluchači můžou ponořit do tohoto slavného psychologického románu Ladislava Fukse, jehož 100. výročí narození si v září připomínáme.  Autor románu, který byl vydán poprvé před šedesáti lety, vychází z tragédie židovských osudů. Jeho hrdina hledá cestu úniku z úzkosti. Miloslav König čte Pana Theodora Mundstocka s mimořádnou schopností vcítění se do autorových sdělení, obrazů a dějů. Díky jakémusi osudovému sblížení interpreta s autorovým textem přinese zvuková podoba románu ještě silnější zážitek než samotná četba.

Celkový čas audioknihy: 6 hod. 51 min. / vychází 1. 9. 2023 digitálně ve formátech Flac – mp3

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=0ZV4sgMl2N0

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/FuksPanTheodorMundstock

 

 

Milan Kundera – Směšné lásky / čtou Igor Bareš, Ladislav Lakomý, Antonín Přidal a další

 

Brněnský rodák Milan Kundera, jeden z nejproslulejších literátů tohoto století, žil s manželkou Věrou od roku 1975 v Paříži a své romány psal od osmdesátých let francouzsky. Jeho knihy vydané u nás před rokem 1969 i následující exilová tvorba patří k základnímu fondu českého i světového umění. První povídku z cyklu Směšných lásek, Já truchlivý Bůh, napsal Milan Kundera během dvou dnů v roce 1958. V následujících letech vytvořil dalších sedm povídek (Zlaté jablko věčné touhy, Nikdo se nebude smát, Falešný autostop, Symposion, Doktor Havel po dvaceti letech, Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým, Eduard a Bůh), které vyšly společně pod názvem Směšné lásky. Nahrávka v brněnském studiu v režii Antonína Přidala z roku 2008 objevila a uchovala kouzlo vyprávění tak, jak je asi „slyšel“ svým vnitřním sluchem Milan Kundera sám. Osudy Milana Kundery i jeho rozsáhlé dílo jsou zrcadlem dějin střední a západní Evropy druhé poloviny 20. století. Jejich význam daleko přesahuje svět literatury.

Celkový čas audioknihy: 8 hod. 42 min. / vychází 15. 9. 2023 na CD-mp3 i digitálně

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=Fn0bEkXgAos

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/KunderaSmesneLasky

 

 

Karel Čapek – Velký komplet nahrávek z díla velikána české i světové literatury / čtou Olga Scheinpflugová, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Josef Somr, Ladislav Mrkvička, Hana Maciuchová, Jakub Albrecht, Igor Orozovič, Ivan Lupták a další

 

Karel Čapek jako nikdy předtím – ve velkém kompletu archivních i nových nahrávek, vydaných u příležitosti prosincového pětaosmdesátého výročí úmrtí slavného spisovatele! Komplet vyjde v edici českých spisovatelů (jako už vyšly audiokomplety Oty Pavla, Jaroslava Haška, Karla Poláčka…). Čapek je mistr slova, který dokáže současně pobavit, poučit i dojmout. Producentka Naďa Dvorská vycházela při sestavování kompletu ze všech záznamů Čapkova díla uchovaných v archivu Supraphonu. Tento speciální komplet opět propojuje archiv s novými zvukovými záznamy v podání mladých interpretů.

Celkový čas audioknihy: 26 hod. 16 min./ vychází 29. 9. 2023 na 3CD-mp3 i digitálně

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=kjcjM4bfyOY

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/KarelCapekZDilaVelikanaLiteratury

Foto: Supraphon