Tomáš Kočko má nový klip. Podívejte se na něj

Stálice tuzemské world music scény a dvojnásobní držitelé ceny Anděl Tomáš Kočko & Orchestr vydali poslední den roku 2021 novinkové album s názvem ONA. Slavnostní »postřižiny« nového CD proběhnou 5. dubna v brněnském Sono Centru.

Tomáš Kočko & Orchestr přidávají do své diskografie další kolekci původem lidových písní. Tentokráte je hlavním tématem žena. Její síla, vědomí sebe, smutky i radosti v kontextu moravské folklórní tradice. Jedinou výjimku tvoří hudební vzkaz polským přátelům k jejich současné diskusi o právech ženy v podobě polské písně Matulu moja. CD tentokráte skupina vydala sama na základě crowfundingové kampaně na platformě Donio. Album ONA vznikalo na ose Morava – Maďarsko – Polsko – Slovensko. Natáčelo se částečně v domácích studiích hostujících interpretek a interpretů (Lucia Šoralová, Alena Antalová, Gosza Tutko a Cimbaliband), a také ve studiu dvorního zvukaře Broňka Šmida. Příznivce Tomáše Kočka & Orchestru jistě potěší i souběžně vydávaný zpěvník. Ten obsahuje nejen melodie, texty a akordy pro kytaru, ale i vypsaná sóla pro flétnu či housle.

Skupina se chystá nové skladby představit i koncertně. Hlavním vystoupením jarního období budou slavnostní »postřižiny« naplánované na 5. dubna v brněnském Sono Centru. „Stalo se dobrým zvykem po vydání desky udělat její křest. Jako při narození dítěte. A pak ji poslat do světa. My jsme zvolili jiný koncept. Z praktických i tradicionalistických důvodů jsme se rozhodli pro postřižiny, tedy staroslovanský rituál, při kterém je dítě, v našem případě nové album, představeno komunitě, aby následně bylo do komunity přijato. Postřižiny tedy neprobíhají vzápětí po narození, ale až v průběhu života, a to nám dává možnost písně z nového alba si na předcházejících koncertech obehrát a postřižinový koncert si více užít,“ objasňuje Tomáš Kočko.

„Koncept postřižin se nám osvědčil už při desce Velesu. Odehráli jsme v Sono Centru koncert, na který dodnes vzpomínáme. Postřižiny CD ONA budou opět na tomto místě a já pevně věřím, že to přes nepřízeň všech mutací vyjde. Naděje tu je!“ dodává. Kromě Brna má Tomáš Kočko & Orchestr během jara namířeno i do dalších tuzemských měst, a především si bude možné vybrat z pestré palety vystoupení během letní open air sezóny.

 

Na nový klip Hopaj hop se můžete podívat zde:

 https://www.youtube.com/watch?v=Rkof1fkzsjw

 

Facebook: https://www.facebook.com/tomaskockorchestr

 

Foto: www.kocko.cz