Tomáš Hanák namluvil Petra Šabacha

Petr Šabach čerpá náměty ze života svého, svých přátel a kombinuje je do příběhů s přirozenými pointami způsobem neobyčejně věrohodným, jenž má navíc dar oslovovat všechny generace. K velké oblibě jistě přispěly i filmy, které vznikly na základě Šabachových knih (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Občanský průkaz), ale zároveň mimořádně lidský, sdělný a bezprostřední styl autorova vyprávění. Vyšly mu úspěšné tituly Babičky, Hovno hoří, Jak potopit Austrálii, Opilé banány, Putování mořského koně, Škoda lásky, Zvláštní problém Františka S.


Vydavatelství Supraphon nyní vydává v mp3 audio podobu jeho zatím poslední knihy Máslem dolů. Novela Máslem dolů je z významné části dialogem dvou přátel Arnošta a Evžena, vedeném v hospodě nazvané Ticho. Název knihy nejen upozorňuje na situaci, kterou zná každý, komu upadl na zem namazaný pokrm, ale symbolicky pojmenovává několik základních rovin událostí knihy. Vypravěč Arnošt sleduje jako pozorovatel dění, kterému nemůže zabránit, ale je schopný nalézt humor a komiku i v obyčejnosti.


V nové nahrávce Supraphonu je herec Tomáš Hanák vypravěčem a zároveň Arnoštem, Petr Šabach čte postavu Evžena. „S úlevou jsem se přesvědčil, že Petr je takový jako jeho knížky. Je slavný, ale drží se daleko od ječícího davu. Během natáčení jsem žádával o cigaretovou pauzičku častěji, než by má nikotinová závislost vyžadovala – samozřejmě proto, abych slyšel další Petrovy historky a vzpomínky. S jakou – až masochistickou – rozkoší užívá zprofanovaných slov či slovních spojení! Nu, bylo mi ctí,“ dodává Tomáš Hanák.


Ke své první spolupráci s oblíbeným spisovatelem a ke specifické poetice jeho díla ještě poznamenává: „Líbí se mi, že Petr Šabach ve svých textech akcentuje normálnost. Dokáže zachytit prachobyčejnost prostředí, postav i jejich jazyka. Tragikomičnost, nebo spíš komitragičnost příběhů, po kterých se mi stýská, protože mě osobně život zavál (nebo jsem se nechal zavát?) – do umělých, mediálních světů. Při čtení Šabachovy knihy se skvěle bavím… a jsem krapet smutný.“
Audioknihu Máslem dolů vydá Supraphon v pátek 7. června 2013 a nahrávka bude rovněž nabídnuta v digitálních servisech, jako jsou Audioteka.cz a Supraphonline.cz.

Foto: Supraphon