Tata Bojs slaví 25 let cyklace aneb Tour domácí

Pětadvacet let v lidském životě je doba, kdy jedinec vstupuje většinou optimisticky v plné síle do života. Pro hudební skupinu je čtvrtstoletí naopak časem pro rekapitulaci. Jenomže to by tou skupinou nesměli být Tata Bojs.


„Samozřejmě, když se kapela pětadvacet let potácí po pódiích, tak už nemůže doufat, že se stane nejžhavějším objevem roku. Nicméně máme trochu výhodu v tom, že jsme začínali jako děti. Takže můžeme zrecyklovat náš slogan, který jsme poprvé použili v roce 1998, když jsme slavili desáté výročí: Jsme nejmladší pětadvacet let stará kapela,“ říká Mardoša.
Milan Cais a Mardoša, spolužáci ze základky na Hanspaulce v červnu 1988 na svém prvním veřejném vystoupení v místní sokolovně snili sen o tom, jak budou jednou přinejmenším stejně tak slavní jako David Bowie, Iggy Pop a The Clash dohromady. A i když se jim to zatím ještě úplně nepovedlo, alespoň stihli předskočit Bowiemu na koncertě v Praze a Iggyho a Clash dostali do jednoho ze svých největších hitů Pešáci. Tata Bojs se rozhodli oslavit letošní výročí stylově, žádný sentiment a vzpomínání, ale chystají pro své fanoušky hned několik překvapení, novinek a hlavně hodlají slavit na koncertních podiích.


Tím prvním a zároveň nejbližším překvapením bude zcela nová verze jejich hitovky »Pěšáci«, kde nezazní jediný skutečný hudební nástroj. Všechny party jsou nahrané na nově vzniklé nástroje z recyklovatelných materiálů, jako jsou papír, plast a sklo. U příležitosti tohoto natáčení došlo i k propojení se smíšeným pěveckým sborem Doubravánek. Ten shodou okolností v rámci letošního tématu »cyklace« vede bývalý kytarista Tata Bojs Marek Doubrava.
„Cyklace i recyklace jsou témata zajímavá a řekl bych i dost současná. Vlastně se tím cyklicky po pětadvaceti letech vracíme k samotným začátkům Tata Bojs. Tenkrát jsem měl bubny z plastových barelů, teď jsem si je pro změnu postavil z papírových krabic. Zjistili jsme, že hudba se dá dělat na záchodový trubky stejně dobře jako na zavařovací sklenice. K požadovanýmu tónu vám postačí jenom pilka nebo správná hladina vody. Byla to velká zábava,“ popisuje průběh natáčení písně Pěšáci recykled Milan Cais.
K písni se dokončuje videoklip, který se odehrává v psychiatrické léčebně a je natočen mladým režisérem Janem Těšitelem ve stylu Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem. Premiéra videoklipu proběhne 25. února exkluzivně
prostřednictvím www.samosebou.cz v rámci projektu podporujícím třídění a recyklaci odpadů.

Krátký film o filmu je možně shlédnout zde:

http://www.samosebou.cz/#/kapely/detail/9

V současné době se kapela soustřeďuje na přípravu velmi speciálního letního turné ke zmíněnému výročí. Turné dostalo název 25 let cyklace aneb Tour domácí a bude probíhat v průběhu festivalové sezóny na největších akcích letošního hudebního léta.
„Vyrazit na turné uprostřed léta, kdy bují festivalové šílenství, zdá se býti holé šílenství. Ovšem když se koncerty odehrají právě na festivalech a jejich organizátoři vám dají prostor i čas instalovat technicky náročnou scénu, stojí za to v Čechách něco takového zkusit. Netajím se tím, že se už dlouho snažím, aby měla česká kapela na velkých letních festivalech s mezinárodní účastí srovnatelné podmínky pro prezentaci svého vizuálu – samozřejmě pokud nějaký má – se zahraničními hvězdami. To, že se nám to letos podařilo takhle plošně hned na osmi velkých festivalech, považuju za úspěch a snad i dobrej signál do budoucna,“ vysvětluje Milan Cais.

Termíny koncertů Tour Domácí:
14. 6. – Milovice, Votvírák
15. 6. – Plzeň, Summer City Fest
26. 6. – Praha, Žluté lázně
28. 6. – Žamberk, JamRock
18. 7. – Ostrava, Colours of Ostrava
3. 8. – Světlá n. Sázavou, Sázavafest
10. 8. – Panenský Týnec, Open Air Festival
24. 8. – Kolín, Natruc festival
31. 8. – Vroutek u Podbořan, Rock For Church(ill)

Současnou sestavu Tata Bojs tvoří:
Milan Cais (zpěv, bicí)
Mardoša (baskytara)
Vladimír Bár (kytara)
Jiří Hradil (klávesy)
Dušan Neuwerth (zvuk)

Více infa: www.tatabojs.cz

Foto: Supraphon / FilmBreak, Supraphon / Salim Issa