Supraphon letos slibuje Peckovou, Pavel Haas Quartet i mladé naděje

Ediční plán z oblasti klasické hudby našeho největšího hudebního vydavatelství je pečlivě připravován již v ročním předstihu. Žádají si to nejen zahraniční distributoři, které má Supraphon nyní v jednadvaceti zemích světa, ale i náročnost jednotlivých přípravných fází produkce tohoto hudebního žánru. Ovšem ediční plán musí zároveň pružně reagovat i na různé nepředvídatelné události a výzvy.


Hudební objevy hned na úvod roku
Ve druhé polovině ledna vyšla pozoruhodná novinka Kvarteta Martinů se skladbami v Čechách méně známého ruského skladatele, klavíristy a pedagoga Sergeje Tanějeva, který byl současníkem Petra Iljiče Čajkovského. Měsíc únor bude v supraphonské produkci především ve znamení světové premiéry nahrávky Requiem barokního skladatele F. X. Richtera. Skladbu nastudoval Czech Ensemble Baroque, který hraje pod vedením dirigenta Romana Válka na dobové nástroje.

Jaro naplněné hvězdnými momenty
Pod kontroverzním názvem Hříšnice přitáhne v březnu pozornost nový projekt úspěšné mezzosopranistky Dagmar Peckové, jejž uskutečnila se skvěle hrající Slovenskou filharmonií a temperamentním dirigentem Aleksandarem Markovićem. Chystá se nejen CD, ale i koncerty v pražském Rudolfinu a v bratislavské Redutě. V dubnu vydá mezinárodně oceňovaný Pavel Haas Quartet velmi očekávané album kvartetů Bedřicha Smetany. Dalším slavným jménem v edičním plánu Supraphonu je houslista Josef Špaček, který nahrál tři zásadní díla českých skladatelů: Dvořákův Houslový koncert a moll, Sukovu Fantazii g moll a Janáčkův koncert »Putování dušičky«. Josefa Špačka doprovodí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V červnu by se mělo objevit album s nahrávkou Janáčkovy Moravské a Ukvalské lidové poesie v písních v interpretaci skvělé sopranistky Martiny Jankové s klavíristou Ivo Kahánkem. Na nahrávce se jako host rovněž představí barytonista Tomáš Král.

Hudba Prahy 18. století i v roce 2015
V plánu jsou i dvě nové nahrávky z mimořádné ediční řady s podtitulem Hudba Prahy 18. století, která loni dosáhla již počtu třinácti titulů. Jednou z nich budou sonáty pro klávesové nástroje Jiřího Antonína Bendy v kombinaci s jeho písněmi. Za tímto projektem stojí cembalistka Edita Keglerová a sopranistka Ivana Bilej Brouková a Supraphon jím rovněž připomene 220. výročí Bendova úmrtí. „Již několik let máme v plánu realizaci nahrávky pozoruhodného loutnisty Jana Čižmáře, která se zaměří na repertoár z velmi zajímavé a bohaté lobkovické sbírky. Je v ní spousta krásných skladeb pro loutnu, které ještě nikdy nebyly nahrány,“ upřesňuje informace šéfproducent Supraphonu Matouš Vlčinský.

Debuty a přísliby
Matouš Vlčinský k edičním záměrům Supraphonu ještě doplňuje: „Ediční plán je velmi dynamický organismus a vždy záleží na mnoha faktorech, které projekty se podaří zrealizovat a dotáhnout až k vydání. Takže: pokud se podaří to, co máme v plánu, můžeme se těšit na novou nahrávku varhanice Kateřiny Chrobokové a také jednáme o nahrávce z komorního díla Petra Ebena v interpretaci skvělého Eben Tria.“ Jména hobojisty Viléma Veverky či hornisty Přemysla Vojty nepatří úplně do kategorie debutantů, ale i na jejich nové nahrávky se mohou příznivci klasické hudby těšit.

Foto: Supraphon