Richard Pachman – Pachman.cz (The Best Of 1990 – 2010)

47 videoklipů + dokument, celkem 3 hodiny 30 minut záznamu na DVD a 20 skladeb na CD vychází jako dvojalbum jednoduše nazvané Pachman.cz k 20. výročí umělecké kariéry Richarda Pachmana. Dvojalbum obsahuje i doposud nezveřejněné klipy, včetně několika skladeb z představení Egypt – příběh prince Amuna a nedávno dokončený videoklip s Kamilou Moučkovou. Kromě ní se jako hosté Richarda Pachmana na dvojalbu představují Jaroslav Svěcený (housle), Dita Vích Hořínková (soprán), Ilona Csáková (zpěv), Martina Kociánová (mezzosoprán), Francois Glorieux (klavír), Jiří Bárta (violoncello) a skupina PRoject.


Richard Pachman, v médiích přezdívaný »Český Vangelis« je hudebník, klávesista, zpěvák, skladatel a producent, který se stal nejznámějším představitelem relaxační a soudobé duchovní hudby u nás. Od roku 1993 vydal 26 alb, mezi jinými i CD Colours s Jaroslavem Svěceným, CD Praha a Romance s belgickým mistrem Francoisem Glorieuxem, vánoční album Kouzlo a CD Missa s Jaroslavem Svěceným, Martinou Kociánovou a Ditou Hoříkovou. Koncertoval v USA, Izraeli, Německu, Rakousku, Luxemburku, Holandsku, Řecku, pravidelně vystupuje v Belgii. A na pražské Křižíkově fontáně vystupuje pravidelně již patnáct let, rovněž pořádá každoroční vánoční turné po České republice i v zahraničí. Je autorem hudby k filmům, divadelním představením a muzikálům.


Jeho významným počinem bylo scénické oratorium Mistr Jan Hus, které bylo premiérově provedeno v roce 2005 a které je v komorní verzi prezentováno dodnes. Za televizní záznam oratoria obdržel spolu s režisérkou oratoria Irenou Žantovskou cenu Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových v rámci Mezinárodního festivalu Zlatá Praha 2006. Album Missa bylo oceněno jako nejvýznačnější počin na poli profesionální hudby za rok 2009. V roce 2004 mu vyšla jeho literární prvotina Jak chutná bolest, v roce 2009 kniha Jak chutná život. Pravidelně vystavuje své olejomalby v galeriích v ČR a SR.

Foto: www.pachman.cz