Richard Pachman – Kdokoliv

Román o stalkingu i o tom, do jaké míry je naše soukromí opravdu soukromé. Pronásledování, útoky, výhrůžky smrtí, ztráta hesel k e-mailovým schránkách a webovým profilům a soukromí, policie, vyšetřování, podezírání, bezmoc, strach… To je obsahem páté knihy, autobiograficky laděného románu Richarda Pachmana Kdokoliv, který vychází v dubnu 2013 v nakladatelství Knihovnice.cz.


Richard Pachman, spisovatel, skladatel, zpěvák, malíř, autor historických románů Útes a Notre Dame, autobiografických knih Jak chutná bolest a Jak chutná život, bezmála třiceti autorských CD a stovek olejomaleb přichází s románem Kdokoliv, ve kterém na příběhu populárního hudebníka Michaela Mana poukazuje na alarmující rysy současné společnosti i na to, jak může být nezdravá láska nebezpečná a do jaké míry jsou v době počítačů a mobilních telefonů hranice našeho soukromí křehké a lehce prolomitelné. Postava Michela Mana je inspirována vlastní velmi psychicky náročnou čtyřletou zkušeností stalkingu Richarda Pachmana, který k románu říká: „Může se to stát komukoliv, i vám. Jednou přijdete domů, zapnete si počítač a zjistíte, že nemáte soukromí, že nemáte přístup ke svým mailům, kde jste stovkám přátel psali slova, která patřila jen jim, že někdo vám vidí do života, do vaší práce, do žaludku i do postele. Máte najednou pocit, že s vámi někdo cizí chodí i na toaletu, a přitom nevíte kdo a ani proč to dělá. Víte jen, že vaše soukromí už není soukromé a cítíte jen bezmoc a odporné zlo, jehož původce se skrývá někde v oparu doma u počítače a dělá vše pro to, aby nebyl identifikovatelný…“
Pachman psal román v období, kdy mu jeho stalker několikrát odzicil hesla k emailovým schránkám, kdy mu přes anonymní sms a maily dával neustále najevo, že má pod kontrolou každý jeho krok, kdy mu několikrát vyhrožoval smrtí a jeho příbuzným vyhrožoval způsobení trvalé invalidity.


K problematice stalkingu napsal na přebal knihy MUDr. Jan Cimický, jehož rady a pomoc Richard Pachman vyhledal během období, kdy byl obětí stalkingu: „Stalking, noční můra, naplněná nejistotou a úzkostí. Traumatizující pocit, že se člověku někdo vlámal do soukromí, že zná jeho telefonní číslo či mailovou adresu. Obava, že mu kdykoliv může vstoupit do života neznámý vetřelec, bezohledný a zlomyslný. Možná anonym. Možná někdo blízký. Stalking je horor, který pronásleduje, znepříjemňuje a děsí, který může vést až k výbuchu bezmocného obranného zoufalství. Moderní zločinné konání… zlomyslnost, posedlost či jen zlý a zvrácený úmysl?“
Kdokoliv je napínavý příběh o každodenním vyrovnávání se se strachem ze stalkera, o vyšetřování policie. Je to román s detektivními prvky, který obsahuje i druhou stranu stakingu, příběh posedlé fanynky, která se hudebníkovi mstí za to, že o ni nejeví takový zájem, jaký si vysnila.
Prezentace knihy bude v rámci křtu CD Samota není osamění Kamily Moučkové a Richarda Pachmana 18. dubna 2013 v 17 hodin v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí.

Ukázky z románu Kdokoliv čtěte už zítra na TopVIP.cz

Foto: www.pachman.cz

Více infa: www.kdokoliv-kniha.cz