Richard Pachman – rok ve znamení Mistra Jana Husa a Notre Dame

Richard Pachman má za sebou rok plný aktivit. Vydal 28. CD, otevřel veřejnosti 70. výstavu olejomaleb, vydal 4. knihu, ale především se věnoval prezentaci osobnosti Mistr Jana Husa pro žáky základních škol.


„Díky spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jsem uspořádal 30 představení s názvem Mistr Jan Hus pro školy, ve kterém prezentuji Husa jako význačnou historickou osobnost s akcentací na vlastenectví. V pořadu, který je kombinací koncertu, přednášky, besedy i kvízu, zaznívají citáty z Husových kázání a korespondence, písně z oratoria Mistr Jan Hus, které jsem zkomponoval před osmi lety, je vždy věnován prostor k tomu, aby se děti vyjádřily k tomu, zda jsou hrdé na to, že jsou součástí českého národa. I když je asi pětaosmdesát procent ze žáků na náš národ hrdých, zaznívají z úst dětí mnohdy mrazivé negativní názory na naši současnost… Ale jsem potěšen tím, kolik toho děti vědí o minulosti naší země a že jsou hrdé na naši historii, kulturu i řeč!“ říká Pachman po absolvování představení o Husovi ve školách ve všech krajích.


V letošním roce trávil Pachman hodně času ve Francii, kde psal části svého románu Notre Dame a kde natáčel videoklipy ke svému poslednímu CD a projekce pro koncertní turné. Ve znamení renesanční Francie se částečně ponese i jeho letošní adventní turné: „Letošní předvánoční koncerty jsem nazval Notre Dame a zazní v nich kromě některých mých starších písní i ukázky z mého posledního alba včetně renesančních skladeb ze staré Francie a Anglie. Zajímavostí jistě budou skladby z pera anglického krále Jindřicha VIII. Tudora, zhudebněná báseň Williama Shakespeara, ale především krásné české, moravské a anglické koledy včetně oblíbené anglické koledy, u nás ne velmi známé, Good King Wenceslas pojednávající o dobrodiní našeho Svatého Václava. Jako hosté mých adventních koncertů vystoupí má dlouholetá kolegyně, zpěvačka a herečky Dita Hořínková a houslista Vladimír Kirikov. Pražský koncert v chrámu svatého Mikuláše je věnován dětem z Dětského domova ve Strančicích a jako překvapení, které vlastně tímto prozrazuji, na něm vystoupí i Kamila Moučková a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra,“ řekl skladatel a zpěvák, který právě pracuje na své páté knize a na CD s Kamilou Moučkovou.


Klipy natáčené v Paříži (Notre Dame, Francis, St. Germain) jsou ke shlédnutí na: http://www.youtube.com/pachmanrichard

Richard Pachman – Notre Dame – Adventní turné 2012
Skladatel a zpěvák Richard Pachman se ve společnosti zpěvačky Dity Hořínkové a houslisty Vladimíra Kirikova vydává na své letošní adventní turné. V Praze kromě nich na benefičním koncertu vystoupí jako překvapení Kamila Moučková a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra.

1. 12. v 16 h. – Zruč nad Sázavou, zámek
4. 12. v 18:30 h. – Kostelec nad Černými lesy, zámek
7. 12. v 18 h. – Lipník nad Bečvou, synagoga
10. 12. v 19 h. – Kosmonosy, zámek, Zrcadlový sál
11. 12. v 19 h. – Jičín, zámek – Porotní sál
14. 12. v 19 h. – Olomouc, Husův sbor
15. 12. v 18 h. – Prostějov, Husův sbor
16. 12. v 17 h. – Ústí nad Orlicí, sál ZUŠ J. Kociána
18. 12. v 19 h. – Praha, chrám sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí, benefice pro Dětský domov Strančice
19. 12. v 18 h. – Kutná Hora, kostel sv. J. Nepomuckého
26. 12. v 16:30 h. – Příbram Březové Hory, kostel Mistra Jakoubka ze Stříbra

předprodej: Ticket-Art
info: www.pachman.cz , www.richardpachman.cz

Foto: www.pachman.cz