První koncert Pavel Haas Quartet v nové sestavě

Pavel Haas Quartet se po roce vrací do pražského kulturního centra La Fabrika, kde vystoupí 4. května 2018 od 19.30 hodin v prostoru Slévárny. Program koncertu je tentokrát sestaven výhradně z děl Dmitrije Šostakoviče, zazní Smyčcové kvartety č. 7 fis moll, č. 8 c moll a č. 2 A dur. Peter Jarůšek k dramaturgii koncertu uvádí: „Šostakovičovo dílo je běžnou součástí našeho repertoáru, ale skutečnost, že jsme celý program sestavili výhradně z děl tohoto skladatele, je příslibem silného uměleckého zážitku nejen pro publikum, ale i pro nás samotné. Šostakovič vytvořil tyto skladby ve tvrdé komunistické době v Sovětském svazu, ale i navzdory temnotě a krutosti režimu, ve které vznikaly, je z nich cítit naděje. A i tu bychom chtěli posluchačům skrze tuto silnou osobní výpověď předat, protože je to v dnešní době stále aktuální téma.“ Koncert je zároveň prvním oficiálním vystoupením v nové sestavě, na pozici violy se poprvé představí nový člen kvarteta Jiří Kabát.

Pavel Haas Quartet Photo: Marco Borggreve

Po vystoupení v La Fabrice následují koncerty v Londýně a Liverpoolu, na festivalu v německém Schwetzingen a 3 koncerty v rámci koncertní řady v kulturně-historickém centru Kartause Ittingen ve Švýcarsku. V červnu pak soubor odlétá na asijské turné, v rámci něhož opakovaně navštíví Jižní Koreu (recitál ve slavném Seoul LG Arts Centre) a poprvé Čínu (Peking) a Taiwan (Taipei a Taichung). Letošní koncertní sezonu zakončí 17. června vystoupením na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl, kde zazní Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 14 As dur.

Pavel Haas Quartet Photo: Marco Borggreve

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Za šestnáct let svého působení na hudební scéně dosáhl Pavel Haas Quartet pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto mnoho prestižních cen, mezi které patří mj. vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a pětkrát Gramophone Award.

Pavel Haas QuartetPhoto: Marco Borggreve

Obsazení Pavel Haas Quartet:

Veronika Jarůšková (1. housle)

Marek Zwiebel (2. housle)

Jiří Kabát (viola)

Peter Jarůšek (violoncello)

Soubor exkluzivně nahrává pro vydavatelství Supraphon.

 

Více infa: www.pavelhaasquartet.com

 

Facebook: https://www.facebook.com/PavelHaasQuartet

 

Diskografie: http://www.supraphonline.cz/umelec/744-pavel-haas-quartet

 

Foto: Supraphon / Marco Borgreve