Pipes and Pints – Found and Lost

Punkrockových kapel, které ve své muzice využívají dudy jako nástroj rovnocenný ostatním, lze u nás napočítat na prstech jedné ruky. Pipes and Pints jsou jednou z nich, a patří k nejvýraznějším. V jejich tvorbě je cítit ostrá dávka punku, základní pilíř v poctivém rock and rollu, melodika, agresivita a názor hardcoreového střihu. Nyní přicházejí se svým druhým albem Found and Lost, které vydávají společnosti Supraphon (pro tuzemské fanoušky) a People Like You (pro fanoušky v zahraničí).


Pipes and Pints jsou na světě šestý rok. U jejich zrodu stáli Vojta Kalina a kytarista Tomáš Novotný. Později se k nim přidali bubeník Lukáš Vincour, baskytarista Ondra Balvín a zpěvák Syco Mike, Američan, který si rozmyslel návrat z Rakouska do Kalifornie a v roce 2008 přesídlil se svým psem Tequilou do Prahy. Debutové album Until We Die vyšlo v roce 2009. Kapela projela celou západní Evropu (vyjma severských zemí, Lucemburska a Portugalska), kus její východní části a hrála v Rusku.
„Jako muzikanti dáváme do písniček emoce a znalosti, které jsme za dobu existence načerpali. Snažili jsme se stále vyvíjet, makat na sobě. Texty píše zpěvák Mike, který do nich dává veškeré své pocity a dost se v nich otvírá. Na to, jak je normálně uzavřený do sebe a je z trochu jiného světa, se v nich opravdu hodně odhaluje. Je v nich jeho minulost, jeho vítězství a prohry, představy, i to, kam by chtěl s touhle kapelou dojít,“ vysvětluje Vojta Kalina.
Dudy jako nástroj disponují pouze jednou oktávou o devíti tónech. Samo o sobě to tvorbu písniček Pipes and Pipes poněkud omezuje a oni dokonce mysleli, že na novém albu bude skladeb s tímto nástrojem méně. Nakonec je tam jenom jedna (Blackhearted), v ostatních dudy jsou. Album vzniklo v Sun studiu a je na něm jedenáct písniček. Jeho producentem je Američan Darian Rundall, který pracoval třeba na albech Pennywise, Suicidal Tendencies, U.S. Bombs a dalších.


„Podstatnou roli pro výsledný zvuk téhle desky sehrál právě Darian. Při spolupráci s ním jsme přišli na to, že spoustu věcí děláme špatně. Bez něho by ta deska nebyla taková, jaká je. Dal jí hodně energie. Tu práci nebral pro výdělek, protože za ni dostal, ve srovnání s jinými projekty, na kterých se podílí, skoro až směšné peníze. Pomohl nám třeba v aranžích dud, ukázal nám, jak to dělat správně, i když se zpočátku divil, jak hrajeme a jak je možné, že to k sobě pasuje, když je to vlastně muzikantsky v podstatě špatně,“ vysvětluje Kalina. „Přijel za námi do Čech a měli jsme na to dvacet dnů. První tři dny jsme byli ve zkušebně, makali jsme na písničkách, abychom pak ve studiu ušetřili čas a peníze. Následovalo šestnáct dnů ve studiu, kde Darian materiál při nahrávání zároveň stříhal. Skončili jsme šestnáctý den v deset v noci a on odlétal domů do Kalifornie další den v osm ráno.“
Pipes and Pints si nesmírně cení nahrávacích smluv, jejichž podpisy vydání nového alba předcházely. Podepsali je totiž s vydavateli, o jejichž přízeň předtím velmi stáli. „People Like You je největší punkový label v Evropě, patří pod Century Media. Smlouva s ním je snem mnoha punkových kapel. Jejich úkolem je dostat album do světa. Supraphon je největší label u nás a na Slovensku. Spousta mladých lidí si ho asi ještě často spojuje s alby popových hvězd starých časů, což se ale v současnosti mění zařazením kapel, jako jsou právě Pipes nebo Imodium. My jsme ale rádi, že můžeme vydávat na labelu, u kterého vydávali Waldemar Matuška, Hana Hegerová, Karel Kryl, Pavel Bobek nebo Flamengo. Některé jejich písničky posloucháme, když jezdíme na koncerty. Jsou to velká jména české hudební scény a mají je rádi i pankáči,“ uzavírá Vojta Kalina.

Foto: Supraphon