Pavel Liška – Báječný víkend

Bývalý zpívající vyslanec socialistického přátelství a komunistická ikona Pavel Liška se dočkal prvního alba po roce 1989. Hudební vydavatelství Producentské centrum Františka Rychtaříka vydalo Liškovo první cédéčko nazvané Báječný víkend. Více jak třicet let od vydání jeho posledního stejnojmenného alba – tenkrát ještě vinylové LP desky – se tak v posledních dvaadvaceti letech v podstatě zakázaný a proklínaný zpěvák dočkal svého prvního cédéčka.


Disk Báječný víkend přináší hned dvacet Liškových největších hitů z let 1971 – 1979 jako titulní Báječný víkend, Ty nejsi typ na dlouhou pouť, Vrať se zpátky, Čokolino, Tisíc sluncí nebo Odešla jsi s létem. Spolu s Pavlem Liškou zpívá dívčí vokální skupina Jezinky, kterou vedla jeho manželka Božena alias Bobina Ulrichová.
Pavel Liška se narodil 31. července 1941 a býval označován za zpívajícího vyslance socialistického přátelství. Zažil období nebývalé slávy, stovek nabitých koncertů a milióny prodaných desek, především v zemích Sovětského svazu. Byl tím nejkřiklavějším příkladem takzvané socialistické hvězdy 70. a 80. let minulého století, která zpívala optimismem nabité skladby o zářivé budoucnosti, především z dílny sovětských autorů. Na první pohled období velké slávy vystřídalo na konci osmdesátých let odsouzení veřejnosti, většiny kolegů a v neposlední řadě i nelítostný osud.
Pavel Liška zpíval od dětství i díky dědečkovi Janu Liškovi, herci nynějšího Divadla ABC a tátovi, zpěvákovi kvarteta Nezbední bakaláři. Po škole se vyučil v Tatrovce univerzálním soustružníkem pro laboratorní přístroje a později vystudoval dopravní průmyslovku. Po návratu z vojny udělal konkurz do divadélka Paradox, ze kterého odešel zpívat do populárního baru Alhambra a z něj do skupiny Karla Dudy. Poté působil v řadě skupin, až v roce 1973 nabídl spolupráci dívčímu vokálnímu triu Jezinky Bobiny Ulrichové. V roce 1984 si Bobinu vzal za ženu a v roce 1991 se jim narodil syn Pavel. S Jezinkami zažil Pavel Liška svou největší slávu a projel křížem krážem skoro všechny země Sovětského svazu, ale i Kubu, Vietnam, Laos, Mongolsko, Sýrii, Řecko a řadu dalších zemí. Rok po »sametové revoluci« skončil se zpíváním a věnoval se podnikání. V roce 1995 jej stihla mozková mrtvice a od té doby je invalidní důchodce. Ochrnul totiž na levou polovinu těla a přišel o hlasivky.


Pavlu Liškovi vyšla hromádka singlů a EP desek a několik alb. To první vydala v roce 1971 v Rusku tamní firma Melodia. Z alb vydaných u nás jmenujme Písničky pro každý den (1972), Navždy chci s písní žít (1974), Třicátý máj už rozkvétá (1975) a jeho poslední album Báječný víkend (1979). Pavlu Liškovi tak vyšlo nové album po neuvěřitelných více jak třiceti letech. Tato raritní výběrovka nazvaná Báječný víkend je navíc prvním cédéčkem Pavla Lišky, zpěváka proklínaného, ale i milovaného.

Foto: Producentské centrum Františka Rychtaříka