Pavel Haas Quartet se vrhl na Dvořákovy kvintety

Sedm let po triumfu s Dvořákovými kvartety (Gramophone Award – Nahrávka roku) se Pavel Haas Quartet ke Dvořákovi vrací. Pro nahrávku kvintetů přizval dva hosty: izraelského pianistu Borise Giltburga (vítěz soutěže Královny Alžběty 2013) a zakládajícího člena Pavel Haas Quartet Pavla Nikla.

Pavel Haas Quartet - Boris Giltburg Photo: Marco Borggreve

Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Vzniklo to čistě z přátelství – hudebního a uměleckého. Boris Giltburg je naše spřízněná duše. Poprvé jsme se setkali před třemi lety v Holandsku, a právě tam už jsme společně hráli Dvořákův Klavírní kvintet. Hned při tom prvním společném hraní jsme pochopili, že si naprosto skvěle rozumíme.“ Violoncellista Peter Jarůšek ještě dodal: „Není to jen hudební propojení, ale i lidské. Jsou to vlastně spojené nádoby. Máme silný kamarádský vztah a do budoucna bychom společně rádi hráli i jiné kvintety, nejen Dvořákův. Osobně bych to nové album nazval jako přátelské setkání nad krásnou hudbou.“

Druhý Dvořákův klavírní kvintet vznikl na skladatelově milovaném letním sídle Vysoká na sklonku léta 1887. Kromě inspirace hudbou indiánů kmene Irokézů, s níž se Dvořák setkal ve Spillville, je např. 3. věta postavena na tématu, jež zvažoval jako možnou novou americkou hymnu. Pavel Haas Quartet je ve Dvořákovi doma; slovy Sunday Times: „V tomto repertoáru dnes prostě nemají konkurenci.“ Nové album vydává mezinárodně úspěšný kvartet 20. října 2017u své domovské firmy Supraphon.

Pavel Haas Quartet 2016 Photo: Marco Borggreve

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2017/18 třemi zářijovými koncerty s Filharmonií Essen pod taktovkou Tomáše Netopila, a to nejprve v Essenu a poté na festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu. V říjnu vystoupí tradičně v londýnské Wigmore Hall, kam si tentokrát přizvali svého kamaráda a bývalého člena Pavla Nikla, aby společně zahráli Dvořákův Smyčcový kvintet č. 3 Es dur »Americký«. „Do Wigmore Hall se vždy velmi těšíme, je to místo s magickou atmosférou a zároveň pro nás i s nevídaně domácím, laskavým prostředím,“ dodala Veronika Jarůšková. Následovat bude americko-kanadské turné čítající sedm koncertů ve městech Tucson, Vancouver, Salt Lake City, Houston ad. V listopadu pak Pavel Haas Quartet zavítá společně s klavíristou Borisem Giltburgem na čtyři koncerty do Německa, kde kromě Dvořákova Klavírního kvintetu č. 2 A dur zazní i Brahmsův Klavírní kvintet f moll. Další zastávkou bude slavná Concertgebouw v Amsterdamu a v prosinci se kvarteto představí například ve švýcarském Bernu.

cover_newCD_PavelHaasQuartet+Giltburg,Nikl_2017

V roce 2018 se pak Pavel Haas Quartet chystá nejen do významných evropských koncertních sálů (Boulez Saal Berlín, Elbphilharmonie Hamburg, Musikverein Vídeň ad.), ale i na turné do Asie (Soul, Taipei, Peking). Koncertní sezonu zakončí v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl.

Více infa: www.pavelhaasquartet.com

Multilink: https://pavelhaasquartet.lnk.to/DvorakQuintets

Foto: Supraphon / Marco Borggreve