Pavel Haas Quartet nominován na »Oscara klasické hudby«

Pavel Haas Quartet získal nominaci na jednu z nejprestižnějších světových hudebních cen! Jde o album s nahrávkou díla Franze Schuberta, které vyšlo loni na podzim. Mezinárodně úspěšné kvarteto zahájí novou sezónu v Čechách. Do konce roku ho však čeká řada významných evropských koncertních sálů. Přenosy z jeho koncertů připravuje BBC Radio, Dutch Radio i Evropská vysílací unie (EBU). V listopadu kvarteto začne nahrávat nové album pro Supraphon. Tentokrát půjde o smyčcové kvartety Bedřicha Smetany.


Již šestá nominace na »Oscara klasické hudby«
Britské Gramophone Awards jsou přezdívány »Oscaři klasické hudby«. Už osmatřicet let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze CD, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek vydaných v období mezi 1. červnem a 31. květnem vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších. V průběhu srpna tuto užší nominaci zveřejňují. Umělci přebírají ocenění 17. 9. 2014 z rukou celebrit britského kulturního života na velkolepé show v Londýně. V nominacích Gramophone Awards se i letos objevuje nahrávka jednoho z nejlepších komorních souborů současnosti Pavel Haas Quartet, jenž vydává u vydavatelství Supraphon. V kategorii komorní hudba získal nominaci za album se Smyčcovým kvintetem a Smyčcový kvartet Smrt a dívka Franze Schuberta, které vyšlo v září 2013.
„Z našich pěti CD, která jsme dosud u Supraphonu vydali, byla všechna na Gramophone Award nominována. Dvakrát jsme tuto věhlasnou cenu i převzali. Naposledy v roce 2011, kdy naše nahrávka smyčcových kvartet Antonína Dvořáka dokonce obdržela i nejprestižnější ocenění v rámci Gramophone Award: Nahrávka roku. Bylo to pro nás velké překvapení, protože Dvořákův Americký kvartet byl natočen nespočetněkrát mnoha světovými soubory, ale letos nás nominace CD s díly Franze Schuberta překvapila a potěšila ještě mnohem více. Vždyť jde o jedno z hlavních děl komorní hudby, nahrané více jak tisíckrát. Je skvělé, že naše interpretace zaujala v záplavě nových nahrávek s klasickým repertoárem,“ dodává k čerstvé nominaci violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek.

Koncerty v České republice
Pavel Haas Quartet se v letošním roce již s úspěchem představil jako rezidenční soubor Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a Českého spolku pro komorní hudbu. Aktuálně kvarteto vystoupí 15. 8. na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, kdy v Zámecké jízdárně zahraje smyčcové kvartety Ervina Schulhoffa, Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. V průběhu září se vzácné koncertování, před domácím publikem, ještě zopakuje dvakrát. Bude to 13. 9. v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a 18. 9. na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě, kde zazní díla Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Konec prázdnin v Holandsku i na festivalu ve skotském Edinburghu
Hudbu českých skladatelů zařadí Pavel Haas Quartet i do programu koncertu v holandském městě Zeist, jenž je naplánován na 21. 8. Tento koncert bude živě přenášet Dutch Radio 4 a převezme jej i Evropská vysílací unie (EBU). Koncert v Zeist se zopakuje ještě 23. 8. Členové kvarteta zde také povedou svůj workshop. Slavná Queen’s Hall ve skotském Edinburghu přivítá Pavel Haas Quartet 28. 8. a tento koncert bude živě přenášet BBC Radio 3. Další koncertní zastávkou je městečko Snape v anglickém hrabství Suffolk, kde kvarteto zahraje 29. 8. na festivalu Snape Proms 2014. V blízkém městě Aldeburgh se v následujícím týdnu budou členové Pavel Haas Quartet věnovat pedagogické práci v rámci speciální Master Class. Zasvětí mladá britská kvarteta do specifik interpretace české hudby.

Oslava české hudby ve Wigmore Hall
V nové sezóně pořádá londýnská Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet speciální koncertní projekt, jenž má v rámci čtyř vystoupení představit českou tvorbu. Zazní skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, ale i současníka Jiřího Gemrota, který zkomponoval pro Pavel Haas Quartet novou skladbu. Kvarteto si na jednotlivé koncerty přizvalo mezinárodně renomované hosty: mezzosopranistku Bernardu Fink, klavíristu Nicolase Angelicha a perkusistu Colina Currieho. První koncert se v Londýně odehraje 7. 9. s Bernardou Fink, která zazpívá Janáčkovu Lidovou poezii v moravských písních a v provedení Pavel Haas Quartet také zazní Listy důvěrné. Tyto koncerty se rovněž uskuteční v listopadu v Bruselu a Amsterdamu.

Nahrávání nového alba pro Supraphon
„Na podzim začneme nahrávat u Supraphonu nové album. Vždy chceme natočit hudbu, která se nás v kvartetu nějak emočně dotýká, tím je pro nás důležitá. Nyní to bude komplet smyčcových kvartet Bedřicha Smetany. Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“a Smyčcový kvartet č. 2 d moll. Album vyjde v příštím roce,“ upřesňuje realizaci novinky Peter Jarůšek.

Ke konci roku nejen německé turné
Před tím, než se Pavel Haas Quartet vydá na několik podzimních koncertů v Německu (Nuertingen, Erlangen , Goettingen) se představí 2. 11. v Saloncino del Teatro della Pergola ve Florencii. a 8. 11. v Theater aan het Vrijthof v Maastrichtu. Na programu se objeví vedle skladeb českých autorů i Smyčcový kvartet No. 8 in C minor Dimitrije Šostakoviče. Na přelomu listopadu a prosince kvarteto ještě čekají koncerty v Lucembursku a Rakousku. Letošní poslední koncert Pavel Haas Quartet odehraje 13. 12. opět v Londýně.

Pavel Haas Quartet
Veronika Jarůšková / housle
Marek Zwiebel / housle
Pavel Nikl / viola
Peter Jarůšek / violoncello

Více infa zde: www.pavelhaasquartet.com

Foto: Supraphon