Ochutnejte Česko-Chorvatské hudební menu

V pátek 21. června se všichni příznivci chorvatské hudby mohou těšit na ojedinělý koncert předního dalmátského interpreta Gibonni, s podtitulem Česko & Chorvatsko: Společně v Evropě. Ve spodní části Václavského náměstí, se tak můžete těsně před prázdninami naladit na jedinečnou atmosféru této Čechy oblíbené destinace. Akci pořádá společnost Podravka ve spolupráci s Velvyslanectvím Chorvatské republiky a Radnicí Prahy 1, jako poděkování české veřejnosti za podporu při vstupu Chorvatska do Evropské Unie.


Od 19 hodin, před budovou bývalého ČKD, tak zdarma uslyšíte syna známého skladatele Ljubo Stipišićova, Zlatana Stipišiće Gibonni, který od raného dětství zpívá, hraje i komponuje. Svou kariéru odstartoval roku 1980, kdy působil s heavy metalovou kapelou Osmi Putnik. Deset let sbíral zkušenosti, než se vydal na sólovou dráhu. Na typické melodie linoucí se z chorvatských restaurací, ale můžete zapomenout. Ve svých písních míchá prvky rocku, popu, ale i chorvatskou lidovou tvorbu, čímž si získal obrovskou fanouškovskou základnu právě v rodném Chorvatsku. Od roku 1991 vydal vynikajících šestnáct alb, z nichž mezi nejznámější patří Mirakul či Toleranca, za něž získal pochvalné kritiky. Ještě tento rok vyšlo nové hudební album s anglickým názvem 20th Century Man. Úctyhodná je nejen jeho podpora hudby a UNICEFu, svými koncerty také podporuje organizace bojující proti hladu a chudobě. Jeho tvorba je oceňována nejen velkým fanklubem, ale i odborníky. Byl nominován na umělce roku Best Adria Act v MTV Awards 2010, získal chorvatský ekvivalent Grammy a je hrdým držitelem téměř třiceti hudebních cen.


Jako speciální hosty k oslavě vstupu do Evropské Unie si Gibonni přizval českou kapelu FRU FRU, které tímto vystoupením vyvrcholí turné po Čechách. Nekonvenční skupina, která na české hudební scéně působí bezmála deset let, si na toto vystoupení připravila opravdu originální hudební produkci s nápaditými texty, která prostupuje napříč žánry. Aktuálně vydala své v pořadí čtvrté album s názvem Freak Show a natočila dva videoklipy za podpory předních českých herců Tomáše Matonohy, Petra Čtvrtníčka a dalších.

Foto: Original Communications