Luboš Pospíšil & 5P – Chutnáš po cizím ovoci

Druhé album Luboše Pospíšila a omlazené sestavy 5P! Jen málokdo se může hudebně ohlížet s tak dobrým pocitem, jen málokomu se kolem šedesátky podaří dát dohromady novou kapelu i repertoár s velmi logickým pokračováním toho předchozího. Pospíšilovi se to podařilo.


Vedle stabilního kytaristy Bohumila Zatloukala tvoří jeho více než doprovodnou partu o věkovou generaci mladší spoluhráči Pája Táboříková (bicí), Martin Štec (baskytara) a Ondřej Fencl (klávesy). Bylo tomu tak už na minulých Příznacích lásky, teď se znovu jasně potvrdilo, že ta cesta je správná.
Je nepředstavitelné, že by nešlo především o jedinečný Pospíšilův zpěv, již několik dekád posluchačům ihned povědomý. Písňově vše spíše při starém, tedy muzika téměř půl na půl Pospíšil a Zatloukal, texty tradiční Pavel Šrut, ale také Jan Sahara Hedl či Pepa Lábus. Znamenitou proměnou prošly aranže a celkový sound, jistě zásluhou muzikantů, ale též Lukáše Martinka ve studiu Svárov. Hutnější, modernější, dynamičtější, ale vždy pracující pro zpěváka a písničku.
Smyčcové kvarteto nebo saxofonista Petr Venkrbec přidali barvičky k písním
s nezaměnitelnými refrény a typicky posmutnělou nadějí v hlase. Ženy jsou tu
Na útěku i Ledové, Prstoklady srpnové, Zátiší s dívkou a jestřábem, Obsidián tajemný, je tu Nenápadné teď, Nikdy, Stále jsme to my, Tak vznikla zem nebo Šlapala k ránu chodník.
Zkrátka rockové písničkářství se zkušenou hlavou a mladou patou, to je nové Pospíšilovo album, které vyjde 15. dubna 2011 s doporučenou cenou CD 279 korun.

Foto: Supraphon.cz