Karel Poláček – To nejlepší z díla velkého humoristy

Karel Poláček byl významný český spisovatel a novinář. Psal soudničky a je zakladatelem tzv. novinářských »sloupků«, proslulých, stejně jako jeho romány, inteligentním humorem. Zemřel na pochodu smrti z koncentračního tábora.

V jeho tvorbě převažovaly humoristické povídky a prózy (Povídky pana Kočkodana, Pan Selichar se osvobodil, Muži v ofsajdu) s kritickými postřehy a parodií. V závěru života (1943, těsně před odchodem do Terezína) napsal i vlídný a úsměvný román Bylo nás pět. Kniha, psaná autorem v okamžicích životní krize, kdy ve vzpomínce na dětství popřel strašnou skutečnost odchodu do transportu, patří k tomu nejlepšímu, co v české humoristické literatuře kdy vzniklo. Tento komplet, podobně jako předchozí, věnovaný Otu Pavlovi, kombinuje archivní supraphonské nahrávky mistrů mluveného slova s nově nahranými povídkami, v interpretaci mladých umělců aspirujících také na mistrovství. K charakteristickému stylu Poláčkova vypravěčského umění patří mísení hovorové a spisovné řeči s mistrně odpozorovanými komickými detaily.

Výběr ze zvukového záznamu díla jednoho ze čtenářsky nejoblíbenějších autorů

 

Tracklist:

2CD-mp3:

Muži v ofsajdu, Bylo nás pět, Povídky pana Kočkodana, Pan Selichar se osvobodil a další povídky

 

Čtou Vlastimil Brodský, František Filipovský, Karel Höger, Jan Kanyza, Jaroslava Adamová, Miloslav König, Igor Orozovič, Radúz Mácha a další

Celkový čas: 10 hod. 50 min.

 

Foto: Supraphon