Júlia Hečková – Trinásta izba

V posledních letech se slovenská zpěvačka Júlia Hečková vrací ke zpívání a pro své fanoušky připravila reprezentativní dvoujalbum Trinásta izba.
„První disk přináší dvanáct novinkových písní, které pro mne složil můj bratr Peter, s nimž dodnes vystupuji. Na druhém cédéčku je dvacet mých největších hitů včetně duety Brieždenie s Petrom Dvorským,“ představuje Júlia své dvojalbum.


V bookletu alba je tento leeve-note, který napsal spisovatel Miroslav Graclík:
Júliu Hečkovou jsem poprvé zaregistroval ještě jako chlapec na Bratislavské lýře 1984, kde zvítězila s písní Spútaná láskou. Tenkrát jsem na ni doslova zíral s otevřenou pusou. To, co se dralo z krku té mladé sexy holky s výrazně černě nalíčenými očima, mě fascinovalo. Bylo to jako když vybuchne sopka. Takové mrazení jsem předtím zažil pouze jednou – když jsem poprvé slyšel Vyznanie Mariky Gombitové… Júlia má zkrátka obrovský hlas a po Marice byla druhým největším objevem slovenské pop music minulého století. A co jsem se později na diskotékách natancoval na její hit Maturitné tablo…


Když jsem před lety psal knížku Slavičí osudy 2 o životních i uměleckých vzletech a pádech interpretů 70. a 80. let, nechyběla mezi nimi ani Julia. Párkrát jsem se sešli a vždy byla milá a o svém životě i kariéře mluvila zcela otevřeně. Nic nezastírala, na nic si nehrála. Byla prostě upřímná. Možná i proto nikdy nepatřila do žádného klanu, nebo party, která by ji protěžovala a zametala cestičku. Zpívala s bratrem Peterem, který byl i autorem mnoha jejích písní. Když potkala Jirku – svou životní lásku, šla za hlasem svého srdce. Odstěhovala se za ním do Prahy, kde zakotvila. Nakonec se rozhodla založit rodinu, narodil se dnes čtyřletý Tomášek, což její kolegyně moc nedělaly a většinou děti obětovaly kariéře. Zdálo se mi to velmi sympatické, stejně jako fakt, že zpěvu nikdy nepropadla natolik, aby nežila pro nic jiného. Jako absolventka umělecké průmyslovky si dál malovala a výtvarnému umění se jako koníčku věnuje dodnes. Prostě Júlia Hečková byla vždycky taková obyčejná, příjemná holka s hlasem od Boha, ale i se spoustou zájmů. Její život byl prostě bohatý. A takový je i dnes.
Ještě bych někde na chalupě ve skříni našel její stará elpíčka Spútaná láskou, Sny vo farbách a Maturitné tablo. Už by asi pořádně praskaly a občas i přeskočily, ale tak to vynilové desky, které se hodně hrály, běžně dělaly a proto jsem moc rád, že největší pecky Juliiny kariéry nyní vycházejí na cédečku. Zpěvačka jejího formátu si to dávno zasloužila a zatím jediný výběrový disk jí vyšel málem před patnácti lety. Vždyť, co nevyšlo na kompaktním disku, jako by nikdy ani neexistovalo. A zapomenout by bylo v případě Julie Hečkové velká škoda. Navíc mě potěšila, že se rozhodla pro comeback a natočila i nové snímky, které naleznete na druhém disku. A když si je poslechnete, zjistíte, že léty nic neztratila na svém projevu ani na hlase. Právě naopak – Julia Hečková zraje jako víno! Mám radost, že zpívání nepověsila na hřebík, protože to by byl s jejím hlasem a talentem hřích. Doufám, že tohle dvojalbum udělá radost i Vám. Příjemný poslech…

Track list
CD1 – Trinásta izba
01. Trinásta izba
02. Here I Am – Žijem
03. V bráne snov
04. Miluj ma viac
05. Ak lásku nečakáš
06. Hudba lásky
07. Sneh nad pyramídou
08. Karavána
09. Modlitba za svet
10. Láska z Jamaicy
11. Chcem ti dať viac
12. Anjel strážny
13. Bonus: Sneží v mojom vnútri (verzia ´08)

CD2 – Best Of (pôvodné nahrávky)
01. Kráľovná pavlačí a dvorov
02. Spútaná láskou
03. Maturitné tablo
04. Prelom všetky múry!
05. Taliansky muzikál
06. Horúci mráz
07. Leto našej lásky
08. Príbeh
09. Sneží v mojom vnútri
10. Hodiny na starej radnici
11. Láska na kolenách
12. Návšteva tety Nudy
13. Ten tvoj plán
14. Mesto snov
15. Obrázky z výstavy
16. Skúsme byť mladí vždy!
17. Náhlenie
18. Scenár tuctového príbehu
19. Trošku strachu – epilóg
20. Brieždenie (feat. Peter Dvorský)

Foto: Opus.sk, www.heckovci.sk