Jiří Žáček – Aprílová škola / Bajky a nebajky

Navštívíme dneska spolu aprílovou školu. Kde žáci – s poškoláky v čele – zkoušejí pana učitele… Co se učí v aprílové škole? Lhaní, zlobení a ještě kdesi cosi: říkat v cizích řečech helevole, dělat na rodiče dlouhé nosy… Tak to ale chodí jenom na apríla, jenom na apríla, jenom jednou v roce.


Verše Jiřího Žáčka si recituje již několik generací, první vydání Aprílové školy vyšlo před více jak třiceti lety a od té doby zažilo statisícové reedice. Do zvukové podoby tuto hravou, vtipnou a trochu praštěnou poezii převedli se stejnou hravostí, jakou má autor i interpreti. Vojta Dyk, Martin Písařík či Lucie Pernetová, oblíbení průvodci dětských televizních vysílání, jako by čekali na příležitost si nonsens básniček vychutnat v recitaci i písničkách.
Sbírka Aprílová škola je v bonusu doplněna obdobně žertovnými básněmi z další Žáčkovy poetické knihy Bajky a nebajky. Takže když si v aprílové škole učitel domů pětku přinese si, syn vykráká ho za pačesy, jestliže ovšem nemá pleš… Všecko je pravda – žádná lež!
Básničky, říkadla a písničky pro děti od pěti do stopěti vychází na 25. března 2011 s doporučenou cenou CD 249 korun.

Foto: Supraphon.cz