Jerguš Oravec zazpívá na vernisáži obrazů svého otce

Jerguš Oravec vystoupí ve čtvrtek 17. května společně s vokální skupinou Fragile a harmonikářem Erichem »Bobošem« Procházkou na vernisáži obrazů svého otce, Juraje Oravce. Výstavu mapující tvorbu tohoto akademického malíře, která zahrnuje monumentální malbu, grafiku i airbrush, si bude moci veřejnost prohlédnout v bratislavském Domě umění na Náměstí SNP do 16. června.


„V otcově ateliéru jsem vyrůstal a myslím si, že máme velmi originální vztah. Dalo by se říct, že je jako můj starší bratr, který mě vždy věděl nasměrovat na tu správnou cestu,“ zdůvodnil spolupráci s otcem Jerguš Oravec. Třiadvacetiletý zpěvák a hudebník přitom jen před nedávnem vydal DVD záznam svého koncertu v jazzovém klubu Blue Note, na kterém kromě autorských skladeb zazněly i písně od B. B. Kinga, Jimiho Hendrixe a Petra Lipu.


Se stejným programem se Oravec představí 21. května v KC Dunaj, kde se uskuteční i křest vzpomínaného DVD. Role kmotra se zhostí harmonikář a frontman kapely Sitra Achra, Erich »Boboš« Procházka. „Byl to první velký muzikant, kterého jsem měl tu čest potkat osobně. V té době mi bylo šestnáct let, vlasy po ramena a poslouchal jsem Led Zeppelin. Boboš mi ukázal cestu k bluesu a spirituální hudbě, od kterých jsem se dopracoval až k jazzu a fusion. Je to velký člověk a hlavně vážený hudebník,“ dodal Jerguš.


Jegruš Oravec vystudoval hru na klavír na Základní umělecké škole v Trenčíně. V roce 2008 nahrál se svou kapelou Next Page album, které pokřtil Pavol Hammel, posléze se představil na několika tuzemských letních festivalech. V současnosti se kreativně angažuje v tříčlenné formaci společně s Romanem Mečiarem a Jozefem Kalfastem. Jeho tvorbu ovlivnily skladby od Erica Claptona, Johna Mayera, Jimiho Hendrixe, B. B. Kinga, Davea Matthewse, Jara Filipa či Petra Lipu.

Foto: www.jergusoravec.com