Jana Koubková – A tak si jdu…

Překvapivá novinka skvělé zpěvačky! Jana Koubková tu s přehledem odmítá brát na vědomí věk a možnou stylovou zaškatulkovanost. Na tomto CD se tak potkáte se spíše očekávatelnými scat pasážemi, ale také s virtuózně rozjetou latinou, vskutku poctivým blues nebo elektricky kytarově rockovými kousky, to vše pod suverénní značkou JK.

43de1943
Plným právem jsou na titulu abecedně uvedeni také její spoluhráči Jan Červenka (bicí), Roman Hampacher (elektrické a akustické kytary, zpěv), Ondřej Kabrna (Hammond organ, Fender Rhodes, akordeon), Jan Keller (violoncello), Zdeněk „Wimpy“ Tichota (baskytara), Vít Švec (kontrabas) a Alan Vitouš (perkuse). Co jméno, to instrumentalistický pojem, co muzikant, to kamarád – a je to znát.
Rovný tucet snímků (hudba nejčastěji Koubková či Hampacher, verbálně hravé texty obvykle zpěvačka sama) byl natočen ve studiu Faust Records, za mixážním a masterovacím pultem seděl Derek Saxenmeyer. Stylový kreslený obal – využitý také jako animovaný klip k titulnímu songu – vytvořil Luděk Bárta. Od lehce šokézní vstupní písně A tak si jdu…, plné ledabylého pískání i dramatických feelingů, se s potěchou proposloucháte až k závěrečné rychlé bluesovce Čekám jak škeble na útesu. Mezitím si určitě oblíbíte akustickou, téměř lidovou (Hořela hora), elektrický bluesrock s hitovým refrénem (Šípr), velkou scatovou jízdu (Vrátek) nebo skoro šanson (Táhne táhno). Opravdové posluchačské potěšení, v němž Jana Koubková propojila minulé zkušenosti s čerstvou energií. V naší muzice je v současnosti velká síla výborných hudebních žen, ale tohle je vskutku mimořádný příspěvek od sedmdesátnice, zcela oprávněně se nebojící ničeho dosud nevyzkoušeného.
Jasný tip na nadžánrové album roku 2016!
Cena CD: 279,- Kč

Foto: Supraphon