Ištván Örkény – Kočičí hra

Vzácné historické nahrávky z úplných začátků českého hudebního průmyslu, ale i domácí a zahraniční novinky v žánrech populární hudba, klasická hudba a mluvené slovo již téměř tři roky najdete ve skvěle zásobené digitální prodejně Supraphonline.cz.


Supraphonline.cz byl prvním internetovým obchodem v České republice, který vedle klasického formátu MP3 (v kvalitě 320 kbps) nabídl veškerý sortiment rovněž v bezztrátovém komprimačním formátu FLAC, poskytujícím kvalitu záznamu srovnatelnou s kvalitou na CD nosičích. Při zakoupení nahrávky ve formátu FLAC dostane zákazník tutéž nahrávku ve formátu MP3 zdarma k využití například v přenosných zařízeních. K nahrávkám jsou poskytnuty informační digitální booklety ve formátu PDF. Stahování zakoupeného obsahu není časově ani jakkoliv jinak omezeno. Na logicky uspořádaných stránkách najdete podrobné informace o autorech, hudebnících, kteří se na nahrávce podíleli a další detaily, jenž nejsou v obdobných prodejnách obvyklé. Zvukové ukázky v délce dvakrát třicet vteřin doplňuje optický náhled na nahrávku.

Výročí týdne: Dana Medřická
Narozena: 11. 7. 1920

Ištván Örkény – Kočičí hra
Původně 3LP z roku 1983, nyní v digitální podobě ke stažení na Supraphonline.cz

Legendární hra s Danou Medřickou a Vlastou Fabianovou, která měla ve Stavovském, tehdy Tylově divadle premiéru 7. února 1974, se v době pořízení nahrávky v roce 1982 stále hrála. Celkem dosáhla asi čtyř set repríz a stala se legendou. Po čtyřiceti letech od premiéry však zůstal jen tento záznam, který však vznikl ve studiu, ne při představení.
Příběh Erži Orbánové, její sestry Gisely, přítelkyně Pavly Krausové a penzionovaného operního pěvce Viktora Molnára je bilancí různých osudů, vkořeněných do současného světa a utvářených poválečnou historií. Autor je nahlíží z vnitřku postav, ze soukromí, prizmatem nejintimnějších vzpomínek, tužeb, představ, snů a iluzí. Rozkrývá před námi celou sféru zjitřeného vědomí Erži v klíčových okamžicích jejího života, rozpoutává pravý gejzír činorodé aktivity, řetězec malých dobrodružství, hádek, skandálů, humorných, jímavých i hořkých činů a gest. Eržino chaotické jednání, které neodpovídá jejímu věku, je oním kočičím bojem o život, výzvou neúprosnému času, nepřízní okolností a náhod, trváním na právu své generace naplnit i podzim života smyslem v přítomnosti i budoucnosti.
Hrají: Dana Medřická, Vlasta Fabianová, Naďa Gajerová, Miroslav Doležal, Vlasta Matulová, Luba Skořepová, Jiří Sovák, Marie Glázrová a Eduard Pavlíček
Celková stopáž 2:32:36, cena stažení 189,- Kč

Nahrávka ke stažení zde:

http://www.supraphonline.cz/album/77214-orkeny-kocici-hra?trackId=993695

Foto: Supraphon