Igor Orozovič / Jiří Traxler – Život v rytmu swingu

Memoáry významného skladatele, aranžéra a interpreta moderního českého swingu Jiřího Traxlera jsou strhující. Už sama osobnost spolupracovníka a přítele takových veličin, jakými byli Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský či Karel Vlach, se vymyká v mnoha směrech obvyklým měřítkům.

edaa93ff

Jiří Traxler stál na počátku swingové éry v Československu koncem 30. a zejména 40. let. Měl nastartovanou skvělou kariéru, ale jeho svobodomyslná povaha se nemohla smířit s atmosférou, která nastala po komunistickém převratu v roce 1948. Na počátku 50. let, v době nejtužších represí, emigroval za okolností, které by samy o sobě stačily na detektivní román. Po krátkém pobytu v utečeneckém táboře zakotvil v Kanadě, kde žil téměř padesát let až do své smrti v roce 2011, kdy mu bylo 99 let. První verzi těchto pamětí vydalo nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Sám Josef Škvorecký označil literární kvalitu Traxlerových memoárů za vynikající a v úvodu napsal, že je řadí mezi tři nejlepší životopisné knihy, které se mu dostaly do ruky.

Na motivy života a díla Jiřího Traxlera napsali Martin Vačkář a Ondřej Havelka hudební komedii V rytmu swingu buší srdce mé, kterou uvádělo Národní divadlo (premiéra 10. září 2015, derniéra 27. ledna 2019). V roli Jiřího Traxlera vystupoval Igor Orozovič, který byl za tuto roli nominován na cenu Thálie. K posluchačům se dostávají memoáry Jiřího Traxlera ve výjimečném kompletu dvou alb, kdy to první je audiopodoba knihy v podání Igora Orozoviče a druhé je souborem všech 83 skladeb, na nichž se Traxler podílel. Obsahuje dobové nahrávky s R. A. Dvorským, Arnoštem Kavkou, Inkou Zemánkovou, Sestrami Allanovými, Jiřinou Salačovou, Hanou Vítovou, Rudolfem Cortésem, Orchestrem Karla Vlacha a dalších.

Audiokniha o legendě českého swingu doplněná speciálním hudebním albem originálních nahrávek

2CD-MP3 vyšlo: 10. 5. 2019

Tracklist:

CD-MP3/1

ŽIVOT V SWINGU / JÁ NIC, JÁ MUZIKANT

CD-MP3/2

SHORT STORY / FEELIN´ LOW / FULL MOON´S MUSIC / NOISY SERENADE / BLÁZINEC / VESELÁ NÁSOBILKA / RŮŽOVÉ BRÝLE / VŠEMU SE USMÍVÁM / JEDU NOCÍ / DOBROU NOC (KOLEM NÁS HVĚZDY PLANOU) / VZPOMÍNKY / SMOLAŘ / PRONÁSLEDUJE MNE MELODIE / DOBROU NOC / JEDU NOCÍ / ZTRATIL JSEM TVŮJ SMÍCH / MELODIE JIŘÍHO TRAXLERA (RŮŽOVÉ BRÝLE – VESELÁ NÁSOBILKA – JEDU NOCÍ – VŠEMU SE USMÍVÁM – VZPOMÍNKY JAKO STÍN – SMOLAŘ – DOBROU NOC) / ZBYTEČNÁ SLOVA / NÁHODOU / HONBA ZA PÍSNIČKOU / KLÍČE K RÁJI / SMĚS JIŘÍHO TRAXLERA (RŮŽOVÉ BRÝLE – KLÍČE K RÁJI – NÁHODOU – JEDU NOCÍ – ZTRATIL JSEM TVŮJ SMÍCH – HÁDEJ, HÁDEJ) / HÁDEJ, HÁDEJ… / PETER, PETER, WO WARST DU HEUTE NACHT? (HÁDEJ, HÁDEJ…) / BLOUDĚNÍ V RYTMU / HONBA ZA PÍSNIČKOU / HÁDEJ, HÁDEJ… / HEUTE ABEND WILL ICH BEI DIR SEIN (JEDU NOCÍ) / PETER, PETER (HÁDEJ, HÁDEJ…) / REFRÉNY JIŘÍHO TRAXLERA / PETER, PETER, WO WARST DU HEUTE NACHT? (HÁDEJ, HÁDEJ) / PADAJÍ HVĚZDY S NEBE / SOUMRAK / KDYŽ LÁSKA MIZÍ / MY TŘI / TO SI PAMATUJ / NEVÍŠ, ACH NEVÍŠ / BLÁZNIVÝ DEN / JEDNOU ZA TISÍC LET / NEVÍŠ, ACH NEVÍŠ / LÁSKA SE MI VYHÝBÁ / TEĎ RADĚJI MLČ / POTKAL JSEM SVŮJ SEN / TEĎ RADĚJI MLČ / …A VEČER S VÁMI / MĚSÍC TO ZAVINIL / PATIENCE / PÍSEŇ MILÉMU / KONEC TÝDNE / JEN TEN, KDO MILUJE / OPONA PADÁ / DIVOKÝ VÍTR / OPONA PADÁ / JEN TEN, KDO MILUJE / BYL JEDNOU JEDEN VLK / HLOUPÝ HONZA (THE WOODY WOODPECKER SONG) / BÍLÉ MRAKY / DNES NENÍ VŠEDNÍ DEN / POVĚST O ZVONECH (SERENADE OF THE BELLS) / SRDCE SNAD NEMÁŠ / NA TÉ SVATBĚ TVOJÍ (I´LL DANCE AT YOUR WEDDING) / S TEBOU (NEAR YOU) / TAK RÁDA TĚ MÁM (YOU GO TO MY HEAD) / ANI VE SNU BYCH SE NENADÁL / A PŘECE MÁM TĚ RÁDA / SEN BEZ KONCE / MARITA (MARIA DE BAHIA) / AŽ NA KRAJ SVĚTA (ON A SLOW BOAT TO CHINA) / NA TU SI POČKÁM / ROLNIČKY (JINGLE BELLS) / CO MÁM TI ŘÍC‘ / VYZNÁNÍ V RŮŽÍCH (LA VIE EN ROSE) / VZDÁLENÁ ZEMĚ (FAR AWAY PLACES) / ŠŤASTNÝ DEN / NÁM TO NEVADÍ / TY CHCEŠ KAŽDÉHO MÍT RÁDA (YOU CALL EVERYBODY DARLING) / TEN, KOHO RÁDA MÁM (THE MAN I LOVE) / TIŠE DEN ZHASÍNÁ (IN THE STILL OF THE NIGHT) / NOC A DEN (NIGHT AND DAY) / DEJ SI ŘÍC´ ! (NO CAN DO) / NEŽ NAPOČÍTÁM DESET / MODRÉ NEBE (BLUE SKIES) / NĚKDO MĚ MÁ RÁD (SOMEBODY LOVES ME)

Celkový čas: 10 hodin a 55 minut

Foto: Supraphon