Dostojevského novela Bílé noci na CD

Jak křehká je hranice mezi přátelstvím a láskou, jak snadno přerůstá kamarádství v hlubší cit. Hlavní hrdinové Dostojevského novely si to ani neuvědomují, jen jsou rádi, že se potkali, že už nemusejí být sami, jde jim hlavně o přátelství, spřízněnou duši, které mohou vypovědět svá trápení.


V roce 1966 vytvořil režisér Josef Henke rozhlasovou adaptaci této novely a svěřil role trochu potřeštěné Nastěnky a snílka Nikolaje Gabriele Vránové a Jaromíru Kepkovi. Vznikla nahrávka, která patří ke skvostům rozhlasového archivu.
Nastěnka žije s přísnou slepou babičkou vlastně nudný život, celé dny tráví v pokoji vyšíváním. Aby neutekla, má šaty přišpendlené k babiččiným. Ven se dostane jenom pozdě večer. Nikolaj je ostýchavý mladík, který žije jen prací. Ve volných chvílích bloumá ulicemi Petrohradu, pozoruje korzující, »hovoří« s domy, ale je sám.
Je nasnadě, že tihle dva se museli potkat, že spolu museli promluvit. Když je náhoda svedla dohromady, jejich rozhovor byl překotný – jak kdyby se oba báli, že dlouho očekávaná chvíle rychle zmizí. Že uplyne dřív, než stihnou dopovědět vše, co chtějí. Sejdou se ještě několikrát, prožívají cosi, co sami nedokážou definovat, protože hranice mezi přátelstvím a láskou je velmi křehká. Ale to, co spolu prožívají právě teď, v tomto okamžiku, je ovlivní na celý život.
Jaroslav Kepka předvádí v adaptaci jeden ze svých vrcholných rozhlasových výkonů: je až k uzoufání jemný, taktní, nesmělý i křečovitě veselý – a beznadějně zamilovaný. Gabriela Vránová za svým hereckým partnerem nijak nezaostává: její Nastěnka je ve své koketnosti milá i krutá, pláče a směje se v rychlém sledu tak, jak to dívky umějí. Herečka se k natáčení svěřila: „Hledám tě, Nastěnko, volám tě přes vzdálenost desítek let – a ty jsi tady, jsi stále ve mně! Tenkrát při natáčení jsi mi pomáhala vyznat se sama v sobě. Ty jsi mi pomáhala! K tomu výborný režisér i partner – šlo to samo. Děkuji ti, Nastěnko!“ Víc dodávat není třeba. Bílé noci jsou krásné, snové, hladící i mrazivé.
Vydal Radioservis v roce 2012

Foto: Radioservis