Daniel Low-Beer – Archy života (čte Marek Holý)

Archy života jsou fascinujícím příběhem o přežití jedné rodiny a jejím návratu do míst, odkud pochází. Vypráví o dvou po sobě následujících únicích ze židovského ghetta do svobodného světa a sleduje pouť jména Löw-Beer.

První únik začal v roce 1848, kdy Židé začali budovat v srdci Evropy zaslíbenou zemi, která jim umožňovala vést moderní styl života. Usadit se v ní ale nemohli, neboť byli roku 1938 zpět odesláni do ghett, když jejich kulturu zničili nacisté. Zabavená rodinná továrna v Brněnci se posléze stala Schindlerovou archou, koncentračním táborem, v němž Židé nebyli likvidováni, ale naopak zachraňováni, jak to výmluvně ukazuje oscarový snímek režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Löw-Beerové tehdy využili instinktu, který jim odkázal Noe. Odstřihli se od svých kořenů a vyrazili na cestu druhého úniku. Tato temná stránka druhé světové války je protikladem předcházejících světlých let, která symbolizovala jejich rodinná vila Tugendhat na svahu vypínajícím se nad centrem Brna jako vrchol evropské architektury.

Historie rodu Löw-Beer mezi Schindlerovým seznamem a vilou Tugendhat.

 

O autorovi:

Daniel Low-Beer, básník, spisovatel a lékař působící při Světové zdravotnické organizaci v Ženevě coby epidemiolog, je vnukem posledního židovského majitele továrny Brněnci.

 

Nezkrácená verze: 5 hodin a 18 minut

CD-mp3 papírový digifile

 

Foto: Supraphon