Czech Ensemble Baroque, Roman Válek – Franz Xaver Richter / Super flumina Babylonis, Miserere

Žalmy F. X. Richtera znovu objevené po 250 letech. Pro šedesátiletého Franze Xavera Richtera, tehdy ve Francii etablovaného skladatele moravského původu, bylo pařížské jaro 1769 zcela výjimečné.

Když se o dva roky dříve přihlásil do skladatelské soutěže, kterou pořádala významná koncertní instituce Concert spirituel, chtěl se patrně ucházet o některé hudebnické zaměstnání v Paříži. Zadáním byla kompozice velkého moteta (»motet à grand chœur« zahrnující sled árií, ansámblů a sborů) na latinský text žalmu 136 Super flumina Babylonis. I když se Richter v soutěži neumístil, jeho kompozice vzbudila velký zájem a 28. března 1769 byla v rámci Concert spirituel premiérována v Tuilerijském paláci v největším sále tehdejší Paříže.

O necelý měsíc později Richter nastoupil na prestižní místo ředitele kůru štrasburské katedrály. Moteto Super flumina v jeho volbě sehrálo bezesporu významnou roli. V prvních štrasburských letech (1770–1773) vznikla trojice zhudebnění kajícího žalmu 50 Miserere mei Deus, určená pro temné hodinky, noční liturgii velikonočního tridua. Třetí z nich, f moll, v premiérové nahrávce doplňuje žalm Super flumina na tomto albu. V pořadí již čtvrtou richterovskou nahrávkou nám soubor Czech Ensemble Baroque objevuje dosud nezmapovaný odkaz pozoruhodného skladatele Evropy 18. století.

FRANZ XAVER RICHTER (1709–1789): SUPER FLUMINA BABYLONIS – PSALMUS 136 À 12 VOCI (1768). MISERERE (IN F) À 10 VOCI PER IL VENERDI SANTO (1770–73)

MARKÉTA BÖHMOVÁ, PAVLA RADOSTOVÁ – SOPRÁN, PIOTR OLECH, KAMILA MAZALOVÁ – ALT, JAROSLAV BŘEZINA, JAKUB KUBÍN – TENOR, JIŘÍ M. PROCHÁZKA – BAS. CZECH ENSEMBLE BAROQUE, DIRIGENT ROMAN VÁLEK

Foto: Supraphon