Clarinet Factory opět (o)čarují zvukem!

Tři roky po albu Meadows, které vyšlo u belgického labelu, píše mezinárodně oceněvaný ansámbl Clarinet Factory další kapitolu své fascinující objevné cesty za možnostmi zvuku klarinetů i hudby obecně. Novinka, která dostala název Pipers, vyjde 12. června u Supraphonu a soubor na ní opět posouvá chápání termínu crossover i klarinetů jako takových do dosud netušených rovin! Naladit se můžete audiem k úvodní skladbě alba What a Love (https://youtu.be/kK5LYZtr0zg). V případě předobjednávky CD verze alba za zvýhodněnou cenu prostřednictvím Supraphonline.cz jej fanoušci navíc obdrží s podpisy celého kvarteta!

„Když tvoříme, snažíme se nepojímat klarinet tak, jak jej posluchač má v hlavě dopředu zažitý. V momentě, kdy zvuky provlékneme efektem, dostaneme úplně novou barvu a náladu a už opravdu skoro zapomínáme, že jsme klarinetisté, přizpůsobíme tomu i způsob hry. Jednoduše řečeno – hrajeme tak, jak to v tu chvíli slyšíme. Když tam cítíme basu, napodobíme ji, když klezmer, tak napodobíme ten, stejně jako třeba zvířecí jekot nebo souzvuky připomínající folklórní píšťaly či alikvótní zpěv. Mnoho těchto způsobů hry pochází třeba i ze soudobé vážné hudby, různé slaptony, vícezvuky, echotony, takže řemeslo už vlastně máme dávno od škol ve výbavě. Jen se ho nebojíme použít k našemu »nevážnému« obrazu,“ poodkrývá kapelník Jindřich Pavliš zvukovou magii, s níž CF dokážou vykouzlit své podmanivé zvukové obrazy.

Ty v sobě snoubí prvky alternativy, jazzu či world music s odvážnými zvukovými experimenty i klasickou písňovou formu, již zastřešují kosmopolitními texty v angličtině, češtině či španělštině, zaobalené do sametového zpěvu Vojtěcha Nýdla. Oproti předchozím albovým počinům tentokrát Clarinet Factory kladou navíc větší důraz na vlastní intimitu a sevřenost souboru. Důležitým aspektem je přitom i fakt, že novinka Pipers byla nahrána téměř live v renomovaném Studiu SONO a s přispěním zvukového kouzelníka Milana Cimfeho v roli hosta. Ten dodal špetku »rockové energie«.

S autentičností a syrovostí tolik typickou pro jejich živá vystoupení v kombinaci s využitím inovativních elektronických i akustických nástrojů, od efektových zařízení přes elektronický klarinet, až třeba po loopery, se tak podařilo Clarinet Factory docílit ve světě zcela ojedinělého zvuku!

„Některé efekty a postupy už za ty roky důvěrně známe, takže si dovedeme představit, co různé delaye, reverby, oktávery nebo harmonizéry udělají. Je ale milion možností, jak je nastavit, a my se vybavili tak, abychom s nimi mohli přímo na pódiu pracovat jako s hudebními nástroji dle své vlastní představy. Zároveň prozkoumáváme nové algoritmy efektů, učíme se ovládnout loopery tak, aby smyčky neovládaly nás. Zrovna loopery jsou pro nás úplně novou kapitolou, kterou poprvé využíváme právě na Pipers. Neuvěřitelně rozšiřují možnosti. Z kvarteta jsou schopné udělat i pořádný bigband,“ usmívá se Pavliš.

Album kromě všeho výše zmíněného zaujme také obalem z dílny renomovaného grafika Pavla Fuksy, jenž s charakteristickým rukopisem ztvárnil na titulu dle svých slov »chemické složení vydechovaného vzduchu, rozeznívajícího klarinet«.

„Ale dá se to vnímat i přeneseně, naše hudba jako celek je výsledkem působení rozličných prvků, našich rozdílných osobností nebo třeba i právě různých stylů… A všechny jsou důležité,“ dodává k tomu kapelník čtyřčlenné skupiny ve složení Luděk Boura, Vojtěch Nýdl, Jindřich Pavliš a Petr Valášek, která svou tvorbu úspěšně prezentovala mimo jiné na mezinárodních přehlídkách Mundial Montréal, Classical: NEXT či WOMEX a je nasnadě, že s novým albem se tento výčet jistě ještě rozroste…

 

Foto: Supraphon / Lukáš Kadeřábek