Chris Rea – Santo Spirito

Nové studiové album & box set 3CD/2DVD vychází již 5. září 2011. A Chris Rea se představí v Praze na koncertě 23. února2012. Po svém vyprodaném britském a evropském turné v roce 2010 a po vydání svého výběrového alba Still So Far To Go – The Best Of Chris Rea z roku 2009 se jeden z předních zpěváků a skladatelů Británie vrací na scénu s novým materiálem, prvním po více než deseti letech.


Propracované 3CD & 2DVD Santo Spirito bude obsahovat nové studiové album s písničkami Dancing My Blues Away, Never Tie Me Down, The Chance Of Love, Rock & Roll Tonight, Electric Guitar a The Last Open Road. Album Santo Spirito navíc obsahuje dva filmy na DVD, které napsal a režíroval sám Chris Rea. První film je syrovou a nemilosrdně upřímnou kronikou býčích zápasů a obsahuje neoklasickou a cikánskou hudbu tematicky zaměřenou na Španělsko a druhý film ukazuje Chrise na pouti Florencií při jeho hledání pravdy, na cestě, kterou možná chtěl – možná nechtěl podniknout.
Hudba, která oba filmy doprovází, je zachycena na dvou CD a Chris vysvětluje svůj záměr natočit takto ambiciózní projekt takto: „Miluju tvoření a vášnivě věřím, že my (umělci) bychom měli hledat nové cesty, jak sdělit svému publiku to, čím se zabýváme. Žádná pravidla by neměla existovat a k televizním show přece musí být alternativa, panebože! Někdy i ti, kterým se v hudbě velice dařilo, dovolují programům jako je například X Factor vytvářet hudební a kulturní agendu této země tím, že sami nic nového nebo jiného nevytvářejí.“
Santo Spirito je přirozeným pokračováním projektu The Blue Guitars, který obsahoval 11 CD & 1DVD a byl gramofirmami před svým vydáním považován za šílený a nesrozumitelný projekt. Chris byl donucen vydat si toto album sám, přičemž tržby z jeho prodeje v maloobchodě dosáhly pěti miliónů eur.


Chris loni řekl BBC News: „Natočit jenom CD mě už nezajímá. Musí to pro mě být něco mnohem zajímavějšího než deset písniček na cédéčku.“ A jeho vize nabídnout něco víc než jen svůj blues rock se odráží v kreativní šíři a hloubce projektu Santo Spirito.
Chris dodává: „Luxus prodat přes třicet miliónů alb mně dovolil zkusit nový a jiný přístup k hudbě. Propadl bych peklu, kdybych jen shrábl peníze a zmizel. Jednou možná někdo mladší naváže na to, co jsem dělal já – na spojení hudby a výtvarného vizuálního umění – a třeba začne úplně nové hnutí. Potom budu vědět, že to všechno stálo za to!“
Chrisova kariéra trvá již přes třicet let a alba The Road To Hell z roku 1989 a Auberge z roku 1991 debutovala v Británii na prvních příčkách hitparád a upevnila Chrisovu pozici jednoho z nejoblíbenějších hudebníků a skladatelů v zemi.
Jeho bohatý katalog obsahuje písničky jako Fool (If You Think It’s Over), On The Beach, Let’s Dance, Josephine, Stainsby Girls and I Can Hear Your Heartbeat, Working On It, The Road To Hell (Part 2), Auberge, God’s Great Banana Skin a Julia.
Santo Spirito vychází v pondělí 5.září. Následné evropské turné zavede Chrise Reu 23. února 2012 opět do Prahy.

Tracklist
CD1: SANTO SPIRITO BLUES (Album)
1. Dancing My Blues Away
2. Rock And Roll Tonight
3. Never Tie Me Down
4. The Chance Of Love
5. The Last Open Road
6. Electric Guitar
7. Money
8. The Way She Moves
9. Dance With Me All Night Long
10. Think Like A Woman
11. You Got Lucky
12. Lose My Heart In You
13. I Will Go On

CD2: BULL FIGHTING (Soundtrack Audio)
CD3: SANTO SPIRITO (Soundtrack Audio)
DVD1: BULL FIGHTING (Film)
DVD2: SANTO SPRITIO (Film)

Krátká ukázka z filmu:

Foto: Supraphon