Categories: AlbaZajímavosti

Chicagský Hypnotic Brass Ensemble zahraje v květnu poprvé v Čechách

Sedm pokrevních bratrů pokračuje v odkazu svého otce, proslulého jazzového trumpetisty Phila Cohrana. Šlapající žesťová kapela hrála původně na chicagských ulicích a nádražích a postupně se dostala až na pódia Lincoln Centra a Carnegie Hall v New Yorku i Opery v Sydney. K dechovým nástrojům přidali bicí a baskytaru a v rytmickém drivu projeli celý svět. 2. května 2018 poprvé živě zahrají v Praze svoji směs jazzu, funku a hip hopu.

Kapela složená ze sedmi nejmladších potomků (z celkem 23 dětí) jazzové legendy Phila Cohrana od 90. let vytvářela vlastní kompozice, které připomínaly zvuk tradičních neworleanských jazzových big bandů. Během bouřlivého období dospívání se kapela rozpadla. Po smrti jednoho ze starších bratrů se sourozenci vrátili do rodného města a v roce 1999 se začali kapele opět naplno věnovat.

Vybaveni svými žesťovými nástroji se vydali do metra a ulic Chicaga, později do New Yorku a dalších amerických měst. V letech 2001 až 2008 nahráli a sami vydali čtyři alba s vlastním přebalem – Flipside (také Orange podle barvy přebalu), Jupiter (neboli Green), New York City Life a The Brothas. Jen díky samopropagaci prodali stovky tisíc kopií těchto prvotin. Do hraní postupně přidali rytmický drive (bicí a baskytaru) a prvky hip-hopu. Projeli celý svět a v Londýně zahájili spolupráci s nahrávacím studiem, nahráli několik singlů a živých koncertů a v roce 2009 vydali první dlouhohrající desku, kterou nazvali podle kapely Hypnotic Brass Ensemble. Zahráli si s Princem, Mos Defem, Mickem Jonesem (The Clash) nebo Damonem Albarnem (Blur, Gorillaz). Jejich píseň War zněla ve filmovém hitu Hunger Games. V loňském roce nahráli hned dvě alba – Hypnotic Joints a Book of Sound.

Naše nástroje si všichni spojují s jazzem, ale když jsme začínali, nemohli jsme si dovolit být výhradně jazzovou kapelou, nemohli jsme si dovolit být ani hip-hopovou kapelou z jižního Chicaga. Museli jsme oslovit i rockové a bluesové fanoušky. Spojení všech těch stylů je to, co dělá naši kapelu takovou, jaká je,“ říkají Bad Boys of Jazz, jak bývají nazýváni.

Jejich hudba je popisována také jako volně plynoucí směs jazzu, hip hopu a afrobeatu. Podle Los Angeles Times jsou v jeden moment tou nejfunkovější šlapající kapelou a vzápětí připomínají neworleanský jazzový pohřební průvod. Čtyři trubky a dva trombony v kapele doplňuje lesní roh a suzafon, šlapající tempo jejich muzice dodává baskytara a bicí. České publikum se o tom bude moci přesvědčit 2. května 2018 v pražském klubu Roxy. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro. Koncert se koná v rámci festivalu True Music.

War: https://www.youtube.com/watch?v=ggOVNYFlP7Q

What it is: https://www.youtube.com/watch?v=ZtAfndhv2qY

Foto: True Music

Marcel Vašák

Recent Posts

Nestarnúce hity Mariky Gombitovej vychádzajú na LP a CD reedíciách

Minulý rok vydavateľstvo Opus začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby…

7 hodinami ago

Tajemství Ivety Bartošové odhaleno

TV Nova uvede už tuto neděli 5. května od 21.35 hodin třídílný dokument Málo mě znáš, který přinese nový…

7 hodinami ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí na DUBEN

Působí na vás hrozivě bohyně Kálí? S o to větší zvědavostí lze nahlížet na karty, které…

2 dny ago

Dílo Milana Kundery postupně vychází v audioknižní podobě – nyní Unesený Západ

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky…

6 dny ago

Petr Kolář vydal akustické album Tajný místa

Zpěvák Petr Kolář inspirován úspěchem turné Tajný místa vydává stejnojmenné album. V loňském roce Petr Kolář…

1 týdnem ago

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová – Babské rady ze života

Proč je nejlepší uskladnit cibuli v silonkách? Jak pomůže pračka s výrobou domácího másla? S…

1 týdnem ago