Carolus IV. – Rex et Imperator / Schola Gregoriana Pragensis, Hana Blažíková

Byl to právě český král Karel IV. (1316-1378), který vtiskl Praze její nebývalou krásu. Bohatství architektonických a výtvarných skvostů z jeho doby je zřejmé na první pohled, král však neméně pečoval o rozkvět duchovního a kulturního života tohoto města. Kromě svatovítské katedrály se hudba v pozoruhodné žánrové barevnosti rozvíjela v prostředí pražské university (latinské duchovní písně i francouzská ars nova), v Emauzích, klášteře založeném Karlem za účelem provozování slovanské liturgie, městem se jistě ozývaly i české písně (Otep myrhy, Dřěvo se listem odiévá) navazující na tradici německého minnesangu.

90e90171
Všeobecně známá je úcta Karla IV. ke svatým a s tím související »sběratelská vášeň« pro relikvie. Právě z Karlova podnětu vznikl svátek svatého Kopí a hřebů, jehož chorální officium zde zčásti zaznívá. Chorální i vícehlasé zpěvy Karlovy doby doplňuje renomovaný soubor Schola Gregoriana Pragensis na společné nahrávce se sopranistkou Hanou Blažíkovou i o světskou tvorbu; výsledkem je fascinující obraz hudebního života za Karla IV. ve všech jeho barvách a formách.
Z katedrály, univerzity i z ulice: fascinující obraz hudebního života Prahy za Karla IV.
Nová nahrávka.

Carolus IV. – Rex et Imperator / Schola Gregoriana Pragensis, Hana Blažíková
Hudba v Praze za Karla IV.: Guillaume de Machaut – Dame je sui cilz qui vueil / Fins cuer doulz, Mülich von Prag – Nun siht man aber beide. Otep myrhy, Anjelíku rozkochaný, Dřěvo se listem odiévá, officium svátku sv. Kopí a hřebů, Alleluia Veselite se, Je languis, Sois tart, Cantio Prima declinatio ad.
Schola Gregoriana Pragensis, um. vedoucí David Eben, Hana Blažíková – soprán, gotická harfa, Jakub Kydlíček – zobcové flétny

Foto: Supraphon

1920x1080px_osudy_hvezd