Buty – Duperele

Není to tak, jak to snad na první pohled vypadá: ačkoli nové album Buty je zčásti také o naší dost drsné realitě, jeho název znamená Drobnosti. Radek Pastrňák, Richard Kroczek, Milan Straka, Milan Nytra a Petr Vavřík si dali šest let studiového oddechu k pozorování světa, aby nyní nabídli sestavu nových hořkosladkých písniček.


Některé jsou butovsky jasně hitové na první poslech: Včil, Sestra, Píseň práce, Náhradní díly nebo Maseuko nabízejí potěšení nářečím občas lidové, obsahem občas rozborkující a pocitem občas bluesové. Lehounce stingovské Nad papírem představuje onu spíše bitter pasáž se sugestivně posmutnělým Carefour, zarputile polyrytmickým Ping pongem, dramaticky recitovaným Křovákem a smutečním maršem nad současnou muzikou Áú. Dozvíte se tu ovšem také, že Paul McCartney prodal basu v Opavě, a že po kořalce možno Dupať až do rána…
Buty jsou vždy melodicky silní, textově občas nonsensoví, aranží chvílemi až zappovští, muzikantsky znamenití a početnými hosty doplnění (vokály, dechy, klávesy či sitár). Ne vždy prvoplánově popově jednoduché songy k naší ne vždy křišťálově čisté době. Buty na to téma mají třináct základních písňových úvah a k tomu navíc přidají několik zajímavých bonusových verzí, to vše zabalené do barevně hravého obalu.
Buty anno 2012: hořkosladké songy pro naše bittersweet časy!

Cena CD: 349,- Kč
Vychází: 25. 5. 2012

Pár informací o skupině Buty
Buty znamená »Boty« v lašském nářečí. Populární hudební skupina, původně z Ostravy, vznikla v roce 1986 ze skupin U238 a B komplex. Zakládajícími členy jsou Richard Kroczek a Radek Pastrňák. K nim se přidali Vít Kučaj, Ivan Myslikovjan a Luděk Piásečný.
V hudbě skupiny Buty se mísí velké množství stylů (rock, folk, folklor různých etnik, country, jazz, reggae a další) s nápaditými a vtipnými texty. Každé album se od předešlého výrazně odlišuje. Od komorního Pískej si pískej, k atmosférickému Ppoommaalluu (část písní použité ke Svěrákovu filmu Jízda), pozitivitou nabitému Dřevu (v těchto dvou albech většina kritiků shledává umělecký vrchol skupiny), k mírně popovému počinu Rastakayakwanna, experimentálnímu avšak ne tak úplně koherentnímu Kapradí, přes Normale (hudebně inspirováno Goranem Bregovičem), až k předposlednímu albu Votom, které vznikalo pět let. V dubnu 2012 skupina Buty podepsala smlouvu s vydavatelstvím Supraphon a na konci května vydá po šesti letech novinkové album Duperele, které doprovodí koncertním turné.
V roce 1987 se stala skupina Buty laureát Rockfestu. Za písně k filmu Jana Svěráka Jízda obdržela skupina Českého lva 1994 – za nejlepší hudbu.

Současní členové skupiny Buty
Radek Pastrňák – kytara, zpěv
Richard Kroczek – bicí
Petr Vavřík – baskytara
Milan Nytra – klávesy
Milan Straka – dechové nástroje

Diskografie
1992 – Pískej si, pískej
1994 – Ppoommaalluu
1995 – Dřevo
1997 – Rastakayakwanna
1999 – Kapradí
2001 – Normale
2006 – Votom
2012 – Duperele

Více infa: www.buty.cz

Foto: Supraphon