Nové studiové album Boba Dylana, nazvané Tempest, vyjde 7. září 2012. Obsahuje deset nových, autorských skladeb a vychází u příležitosti 50. výročí od vydání debutového alba Boba Dylana v roce 1962.
Album Tempest, které produkoval Jack Frost, je v pořadí již 35. studiovým albem tohoto legendárního zpěváka a skladatele, a navazuje tak na zatím poslední řadové album z roku 2009 Together Through Life. Fanoušci budou mít jedinečnou příležitost poslechnout si celé album zdarma, a to ještě před jeho oficiálním vydáním. Od 4. září bude Tempest zdarma k poslechu na iTunes, kde navíc najdete k objednání nové, speciálně pro iTunes remasterované verze nejznámějších Dylanových starších alb za akční ceny.
Prvním singlem z alba je skladba Duquesne Whistle, která měla světovou premiéru 27. sprna 2012 na hudebním serveru NPR Music. O dva dny později pak bude mít preméru i videoklip, jehož režie se ujal Nash Edgerton, taktéž tvůrce obrazové podoby singlu Beyond Here Lies Nothing z alba Together Through Life.
Předchozí čtyři studiová alba Boba Dylana byla všeobecně oslavována jako jedna z nejlepších v celé jeho dosavadní kariéře a dosáhla do té doby nedostižných obchodních úspěchů i ohlasů u kritiky. Platinové album Time Out Of Mind z roku 1997 získalo několik Grammy ocenění, včetně Album roku, a i následující Love and Theft pokračovalo v platinových prodejích, sběru Grammy nominací i získání ocenění pro Nejlepší současné folkové album. Modern Times, vydané v roce 2006, se stalo jedním z nejpopulárnějších Dylanových alb vůbec, prodalo se ho celosvětově více než 2,5 miliónů kopií a Bob Dylan za něj získal další dvě ceny Grammy. Together Through Life se pak stalo vůbec prvním zpěvákovým albem, které debutovalo na 1. místě oficiálních prodejních žebříčků, a to nejen v USA a ve Velké Británii, ale i v dalších pěti zemích, čímž překonalo více než miliónové prodeje fyzických nosičů.
Tato čtyři alba spadají do dvanáctiletého tvůrčího rozpětí zahrnující i nahrávku Things Have Changed, napsanou pro film Wonder Boys z roku 2001, který následně získal sošku Oscara i Golden Globe cenu. Dále se pak na pultech v roce 2004 objevila celosvětově úspěšná kniha vzpomínek Chronicles Vol. 1, která strávila 19 týdnů v žebříčku nejprodávanějších knih v New York Times. Nesmíme zapomenout ani na dokument Martina Scorseseho No Direction Home z roku 2005 a Dylanovu úplně první kolekci vánočních koled Christmas In The Heart z roku 2009, jejíž kompletní výtěžek Dylan věnoval světovým charitativním organizacím bojujícím proti hladu.
Letos se Bob Dylan stal držitelem Prezidentské medaile svobody, která je nejvyšším možným vyznamenáním pro civilního občana. V roce 2008 získal speciální Pulitzerovu cenu za »hluboký vliv na populární hudbu a americkou kulturu, a to díky svým lyrickým kompozicím a mimořádné poetické síle«. Kromě toho se v roce 1990 stal Dylan držitelem francouzské ceny za umění a literaturu a o deset let později získal švédskou Polar Music Award. Třešinkou na dortu je pak už »jen« několik doktorátů, vč. těch prestižních z univerzit v Princetonu a St. Andrews.
Foto: Sony Music