Beethoven – Symfonie / Česká filharmonie

Beethovenovy symfonie patří k základním kamenům symfonického repertoáru a dokládají skladatelovu cestu od vzdušného klasicismu až k nezaměnitelnému jazyku na prahu romantické epochy. Mezi těmi, kdo neodolali výzvě natočení kompletního cyklu, patřil i dirigent polského původu Paul Kletzki. Mimořádnou reputaci si po válce získal zejména na americkém kontinentě.


Rok byl šéfdirigentem Královského symfonického orchestru v Liverpoolu a po svém debutu ve Philadelphii řídil nejpřednější americké i evropské orchestry. Tato pozoruhodná souborná nahrávka Beethovenových symfonií vznikla při jeho návštěvách u České filharmonie v roce 1967, v době její vrcholné formy v péči šéfdirigenta Karla Ančerla. Pro svou svěžest a výrazovou hloubku si tento skvost archivu Supraphonu zaslouží současnou reedici v nově remastrované podobě.
Ludwig van Beethoven – symfonie č. 1–9. Egmont (předehra op. 84). Coriolan (předehra op. 62) – Česká filharmonie, dirigent Paul Kletzki. Ingeborg Wenglor – soprán, Annelies Burmeister – alt, Martin Ritzmann – tenor, Rolf Kühne – bas, Pražský filharmonický sbor / sbormistr Josef Veselka (Symfonie č. 9).
Beethoven podle Kletzkého – legendární nahrávka prověřená časem vyšla na 6CD s doporučenou cenou 599 korun.

Foto: Supraphon.cz