Bedřich Smetana – Tajemství

Mezi poklady českých oper nacházíme tentokrát Smetanovo Tajemství v nastudování Jaroslava Krombholce z roku 1953. Eliška Krásnohorká připravila pro Smetanu libreto s vlastním současným příběhem z kraje pod Bezdězem. Dějové linky prokreslila zároveň s postavami, dotkla se furiantství i citovosti, umíněnosti i upovídanosti, vtipu i vypočítavosti, zbožnosti i pověr, touhy po lásce i po zlatě.


V široké paletě postřehů o národní povaze nalezl Smetana příležitost k pečlivému skladatelskému rozpracování. Z hlavního hudebního tématu, blízkého světu symfonické básně Z českých luhů a hájů, dovedl vytěžit předzvěst záhady i taneční žert. Ale sáhl také po skutečném zvuku cepů, po nápodobě zpěvu slavíka, po stylizaci kramářské i lidové písně, zhudebnil procesí i rej skřítků ve snu, vypracoval fugu i velké ansámbly, a když už věnoval každé hlavní i vedlejší postavě nejméně jeden samostatný zpěv, požádal o verše pro ještě jeden rozměrný výstup hlavního barytonového hrdiny. Výsledek všemi svými vlastnostmi připomíná vybroušený drahokam.
Reedice této nahrávky je součástí cyklu s názvem Poklady české opery, ve které se postupně objevují další na CD dosud nevydané záznamy kompletních oper.
Na CD dosud nevydaná opera Bedřicha Smetany Tajemství v nastudování dirigenta Jaroslava Krombholce vychází 3. června 2011 s doporučenou cenou 2CD 199 korun.

Bedřich Smetana – Tajemství
Komická opera o 4 dějstvích na libreto Elišky Krásnohorské
Karel Kalaš (Malina)
Přemysl Kočí (Kalina)
Štěpánka Štěpánová (Panna Róza)
Štefa Petrová (Blaženka)
Ivo Žídek (Vít)
Vladimír Jedenáctík (Bonifác)
Oldřich Kovář (Skřivánek)
Sbor opery Národního divadla v Praze
Sbormistr Jarmil Burghauser
Orchestr Národního divadla v Praze
dirigent Jaroslav Krombholc

Foto: Supraphon.cz