Art Rock Line 1971–1985

Léta sedmdesátá i začátek těch osmdesátých se u nás nesly také ve znamení kompozičně a instrumentálně propracovaného rocku. Muzikanti v předchozí dekádě mladistvě bigbítoví se proměnili v suverénní pány nástrojů a dospělé lidi, řešící obsahem i formou složitější témata. Přispěl k tomu celosvětový vývoj, charakterizovaný monotématickými alby, rozvolněnou stopáží skladeb či výpravnou pódiovou prezentací. Odrazy toho všeho najdeme i na tehdejších domácích nahrávkách.

Tradičně zásadní úloha rockové Prahy byla mohutně doplněna brněnskými a bratislavskými kapelami, v moravském případě vycházejícími z vokální tvorby, v tom slovenském využívajícími unikátnosti talentů instrumentalistů. Tato kompilace zahrnuje celkem 36 nahrávek z katalogů Supraphonu, Pantonu a Opusu. Najdete tu stylově asi nejslavnější artrockové sestavy, tedy Blue Effect, Synkopy, Barnodaj/Progres a Collegium Musicum, ale žánr progresivního rocku je nahlédnut šířeji. Nechybí proto kytarově brilantní Griglákova Fermata, Petřinův Super-robot či Jandův Abraxas, sborová mimořádnost C&K Vocalu nebo Ursinyho či Spáleného komplexní umělecká jedinečnost.

Vydařené albové/pódiové projekty Olympicu a Petra Nováka pak dokreslují epochu rockově nevlídnou, překonávanou pomocí kvalitních českých textů a vysokého podílu cenzuru méně provokující nezpívané složky skladeb. Zvukově remasterováno, booklet s ohlédnutím za artrockovou érou a graficky zajímavými obaly.

2CD / 150 minut skvělé československé rockové muziky

 

CD1:

  1. F. 1972 – Part VII. / Pieseň z kolovrátku / Refrén / Ptačí sonáta / To se stává / Hůl v slunečních hodinách / Kráska a zvíře – Týden dlouhý, Snadné je zapomínat/Telegram, Proč / Rumunská rapsódia / Posledný jarmok v Radvani / Zadané / V sobotu popoludní / Hledám své vlastní já / Avignonské slečny z Prahy / Cesta jinam – Část 2 / Ptáci / Vzpoura moogů

CD2:

Doky, vlaky, hlad a boty / Balada o zemi / Znám cokoli / Vnitřní svět tvých jantarových očí / Phalaenopsis / Computer III. generace / Štěstí / Píseň o jablku / Setkání / Nové dieta / Dnes v noci / Pristátie v marci / Edison – III. / Signál času – Odpusťte mi…, Variace na závěr / Vzdálenosti (Země) / Černá mše za nukleárního Boha (Nenávist) / Kyvadlo času

 

Foto: Supraphon