Antonín Dvořák – Symfonie č. 8 a 9 »Z nového světa«, Legendy, Slovanské tance

„Ze srdce miluji Dvořákovu hudbu. Vedle Mozarta jsem ho vždy považoval za nejlepšího skladatele. Napsal symfonie, symfonické básně, opery, komorní díla, písně i velká duchovní díla, všechno… Je to prostě největší skladatel, snad kromě Mozarta.“ Sir Charles Mackerras nejen že miloval Dvořáka a českou hudbu, jak dokládá jeho vyznání, ale jako »nečeský« světový dirigent jí ve světě prokázal nedocenitelnou službu.

Hledáme-li ze všech skvělých nahrávek vrcholného symfonického Dvořáka ty nejlepší pro vydání na vinylu, zazáří mezi nimi právě snímky Mackerrasovy; s technicky bezchybným zvukem a s tak autentickou „českou“ muzikalitou a temperamentem, který mu mohou závidět i mnozí Dvořákovi krajané… Z nahrávek je zřejmé, jak moc se mladý Mackerras stihl v Praze naučit od svého Mistra Václava Talicha. Jeho snímky Osmé a Deváté symfonie jsou strhující svou živostí, a to doslova – jde o živé koncertní nahrávky skvěle hrajících Pražských symfoniků. Vybrané Slovanské tance a Legendy (Cannes Classical Award 2003) zase dýchají noblesou a vřelým zvukem, nezaměnitelným atributem České filharmonie. Na třech vinylech se tak ve špičkovém technickém provedení a elegantním balení objevují skutečné skvosty dvořákovské diskografie jednoho z nejvýznamnějších dirigentů světa.

Mackerrasův vrcholný Dvořák – poprvé na vinylu.

 

Tracklist:

Antonín Dvořák – Symfonie č. 8 G dur op. 88, Symfonie č. 9 e moll »Z Nového světa« op. 95, Legendy op. 59, Slovanské tance č. 2, 6, 7 a 8 op. 46, č. 10 op. 72

 

Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, dirigent Sir Charles Mackerras

DMM CUTTING, 180G VINYL, LIMITOVANÁ EDICE

 

Foto: Supraphon