Anna Paulová – Karel Husa, Bohuslav Martinů / Hudba pro klarinet

Držitel prestižní Pulitzerovy a Grawemeyerovy ceny, český skladatel Karel Husa, sbíral cenné zkušenosti v Paříži 40. a 50. let minulého století od svých učitelů Arthura Honeggera a Nadii Boulanger. Silným pramenem inspirace mu však byla i lidová hudba jeho vlasti a blízkého Slovenska. Ta je nepřeslechnutelná ve Slovenských evokacích a Čtyřech českých skicách.

V mladších skladbách pro nejrůznější obsazení s klarinetem už slyšíme více Husu novátorského a experimentujícího, vždy však píšícího srozumitelně a laskavě pro posluchače. Jako jakási předehra zazní na albu půvabná a místy teskně znějící Sonatina Bohuslava Martinů, Husova staršího kolegy, který s ním sdílel výraznou pařížskou inspiraci ze studijních let i smutný osud emigranta. Mladá klarinetistka Anna Paulová s titulem laureáta soutěže Pražského jara a oceněním z řady zahraničních soutěží se tvorbě Karla Husy věnuje dlouhodobě a s velkým nasazením. Na nahrávce se obklopila vynikajícími hudebníky a její supraphonský debut dává naději, že se dílo pozoruhodného skladatele dostane do širšího povědomí.

Klarinet ve všech barvách a odstínech v díle Karla Husy a Bohuslava Martinů.

 

Bohuslav Martinů (1890–1959) – Sonatina pro klarinet a klavír H 356

Karel Husa (1921–2016) – Slovenské evokace pro klarinet, violu a violoncello (1951). Čtyři české skici pro klarinet a klavír (2010). Dvě preludia pro flétnu, klarinet a fagot (1965). Sonata à tre pro housle, klarinet a klavír (1981). Tři studie pro sólový klarinet (2007)

 

Anna Paulová – klarinet

Ivo Kahánek – klavír

Jan Fišer – housle

Kristina Fialová – viola

Vilém Vlček – violoncello

Oto Reiprich – flétna

Jan Hudeček – fagot

 

CD plastový jewel case

 

Foto: Supraphon