Alexandrovci vyrazí na vánoční turné s Evou Urbanovou a Petrem Kolářem

Od 1. do 9. prosince navštíví Alexandrovci pět českých měst. Jako první uvidí diváci vánoční koncert v Praze 1. prosince v Tipsport Aréně a to hned dvakrát, od 15 a od 20 hodin. Pražský vánoční koncert navíc obohatí přítomnost budapešťského symfonického orchestru Sto cikánských houslí.


Další zastávkou bude koncert 3. prosince v ostravské ČEZ aréně, 7. prosince Alexandrovci odehrají druhý vánoční koncert na Moravě a to v brněnské Kajot Areně. Den po té se soubor opět vrací do Čech, konkrétně 8. prosince na koncert do Českých Budějovic, kde zahrají v Budvar Areně a závěrečný vánoční koncert odehrají v pardubické ČEZ Aréně 9. prosince, kde série vánočních koncertů skončí.


Ani na letošním turné nebudou chybět zajímaví hosté. Pozvání ke spolupráci na všech vánočních koncertech přijala operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář, který se souborem vystupoval již v minulosti.

Alexandrovci – vánoční turné
1.12. – Praha Tipsport Arena – od 15 a 20 hodin
3.12. – Ostrava ČEZ Arena
7.12. – Brno – Kajot Arena
8.12. – České Budějovice – Budvar Arena
9.12. – Pardubice – ČEZ Arena

Historie souboru Alexandrovci sahá do roku 1928, kdy soubor zahájil svou činnost s pouhými dvanácti členy. Vedl ho profesor hudby Moskevské konzervatoře Alexander Vasilijevič Alexandrov, později národní umělec.
Soubor měl na frontách povzbudit unavené vojáky svým zpěvem a tancem.
V průběhu druhé světové války soubor uskutečnil kolem 1500 vystoupení.
Později se řady souboru rozrostly na 300 členů a stal se z nich nástroj sovětské kulturní propagandy po celém světě. Na ruské lidové písně nikdy nezapomněli.
Alexandrův sbor písní a tanců (tak zní úplný název používaný v současnosti), který je více známý pod názvem Alexandrovci, je oficiálním armádním uměleckým souborem armády Ruské federace. Jeho členové jsou výhradně muži, kteří se vybírají na velmi náročných konkurzech.
Jejich představení se skládají z ruských národních písní, církevních skladeb, ale též interpretují moderní hudbu. Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali po celém světě při značném množství významných událostí a především s celou plejádou známých umělců.

– u Berlínské zdi zpívali skladby legendární britské skupiny Pink Floyd
– ve Vatikánu se představili před papežem Janem Pavlem II.
– s finskou skupinou Leningrad Cowboys
– nazpívali titulní skladbu k filmu Lov na ponorku
– se skupinou Tatu vystoupili na Eurovízi 2009
– s Marií Michele Desrosiers
– s Demisem Roussosem
– s Peterem Dvorským
– s Karlem Gottem, Lucií Bílou, Petrem Kolářem

Na rozdíl od množství jiných souborů je jejich zpěv založený více na basových až barytonových hlasech než na tenorech. Tenor se při jejich vystoupeních ve většině případů neprosadí. Každé vystoupení, kdy je na pódiu více než 100 umělců, je dech beroucím a nezapomenutelným zážitkem.
V současnosti Alexandrovci koncertují po celém světě, jejich kalendář je zaplněn na více než jeden rok dopředu. Koncerty jsou nezapomenutelným a světově ojedinělým kulturním zážitkem.

Více informací na www.alexandrovci.eu

Foto: 10:15 Entertainment