Výstava k 200. výročí narození K. J. Erbena v Klementinu

V pondělí 7. listopadu 2011, tedy v den dvoustého výročí narození K. J. Erbena, byla v Klementinu, za doprovodu recitací žáků Veselé školy, slavnostně zahájena výstava k životnímu jubileu tohoto spisovatele. Hosty vernisáže přivítal generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Böhm, ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben a starosta města Miletína, básníkova rodiště, Miroslav Nosek.


Expozice, pořádaná Národní knihovnou ČR ve spolupráci s Památníkem Národního písemnictví, je přístupná veřejnosti od 8. listopadu 2011 do 14. ledna 2012 ve Výstavní chodbě v přízemí Klementina. Kostýmy zapůjčilo Barrandov Studio a. s. – Fundus za finančního přispění Czech ICT Alliance.
Výstava v Klementinu je zaměřena výhradně na osobu a dílo K. J. Erbena. Představuje jej nejen z pohledu veřejnosti nejznámějšího, jako autora pohádek a básnické sbírky Kytice, ale též jako významnou osobnost české obrozenecké společnosti 19. století.


Členění výstavy odpovídá tvůrčí aktivitě spisovatele. V úvodu je návštěvník formou pohádkového vyprávění seznámen se životním osudem autora. V první části, věnované básním a pohádkám, jsou k vidění nejen různá vydání knih pohádek a básnické sbírky Kytice, ale i rukopisy – například manuskript Erbenových příležitostných veršů, rukopis pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, zlomek rukopisu pohádky Pták Ohnivák a liška Ryška a další. Práce historika a archiváře je připomenuta mj. ukázkou z korektur pro knihu Výbor z literatury české, zaměření na folklor a sběr lidové slovesnosti dokládají např. záznamy o vánočních zvycích. K. J. Erben je připomenut také jako editor a překladatel, za zmínku stojí rukopis překladu básně J. W. Goetha Erlkönig – česky Král duchů. Opomenut nezůstává ani fakt, že známý spisovatel byl vystudovaným právníkem, slavistou, redaktorem a dramatikem. Protipólem pohádkového pojetí Erbenova života v úvodu je podrobný chronologicky uspořádaný přehled životních dat instalovaný na druhém konci výstavního prostoru. Zájem návštěvníků upoutají jistě i kostýmy z filmu Kytice zapůjčené z Barrandov Studia.

Výstava je určena jak studentům středních a vysokých škol, tak široké veřejnosti. Může být využita i pedagogy základních škol k doplnění výkladu literatury pro žáky 2. stupně ZŠ.

Foto: Národní knihovna ČR / Eva Hodíková