Vánoční turné ruského armádního souboru Alexandrovci u nás

Dva nejznámějších sólisté ruského armádního souboru Alexandrovci, pánové Vadim Ananyev a Boris Dyakov, v doprovodu akordeonisty Kirilla Shtybina, navštívili minulý týden Českou Republiku, aby podpořili letošní vánoční turné svého domovského souboru Alexandrovci.


Série vánočních koncertů začíná 1. prosince dvojkoncertem v Praze v Tipsport Areně v Holešovicích, kde od 15 a 20 hodin odehrají první dva ze série vánočních koncertů. Jako speciální hosté doplní celé turné operní pěvkyně Eva Urbanová a rockový zpěvák Petr Kolář. V Praze spolu se souborem a hosty doplní vystoupení ještě budapešťský symfonický orchestr 100 cikánských houslí.
Vánoční turné navštíví pět měst, kromě již zmíněné Prahy to budou koncerty v Ostravě (3.12.), v Brně (7.12.), v Českých Budějovicích (8.12.) a Pardubicích (9.12.), kde letošní turné zakončí.
Ve středu 16. října proběhla za účasti členů souboru tisková konference, kde mimo jiné organizátoři turné oznámili, že díky velkému zájmu diváků bude přidán odpolední koncert 7. prosince od 15 hodin v Brně v Kajot Aréně.
Zástupce souboru přiblížil veřejnosti i skladbu programu. Soubor má na každou sezónu připraven rozdílný repertoár, ten letošní se bude lišit od předchozích převážně vánoční tématikou. Vánocům se přizpůsobí i repertoár hostů Evy Urbanové a Petra Koláře. Každý z hostů připravuje se souborem vlastní skladby. Vedoucí souboru potvrdil, že ani letos nebude chybět překvapení v podobě skladby všeobecně známé českému publiku. Na závěr tiskové konference oba umělci zúčastněným předvedli své umění, a každý ze sólistů vystoupil za doprovodu svého kolegy, akordeonisty Kirilla Shtybina.


Kromě mediálních aktivit na podporu turné absolvovali sólisté souboru ještě dvě autogramiády. Dne 16. října v pražském obchodním centru Arkády a 17. října v brněnském obchodním centru Vaňkovka. Na obou autogramiádách vystoupili Vadim Ananyev a Boris Dyakov v doprovodu akordeonisty Kirilla Shtybina a získali si oprávněné sympatie všech návštěvníků.
Sólistu Vadima Ananyeva není třeba důkladněji představovat, mistr »Kalinka«, jak je neoficiálně představován, je tváří souboru Alexandrovci již řadu let. Druhou hvězdou souboru je představitel „mladé vlny“, jednatřicetiletý »baryton« Boris Dyakov.
Boris Dyakov se narodil v Moskvě v roce 1982. Jako dítě vystudoval hru na housle, na doporučení své matky, která je učitelkou hudby, se začal věnovat zpěvu. Boris má klasické hudební vzdělání. Po povolání do základní vojenské služby v roce 2005 začal spolupracovat s armádním souborem Alexandrovci.
Po ukončení základní vojenské služby se věnoval kariéře operního zpěváka. V roce 2009 se úspěšně účastnil soutěže Competizione Dell´Opera a získává hlavní roli v klasické Čajkovského operní inscenaci Evžen Oněgin v Opeře v Brémách.
V roce 2010 začíná jeho dvouletá spolupráce s Houston Grand Opera, kde vystupuje v nejznámějších operních inscenacích jako Madam Butterfly, Figarova svatba, Lazebník Sevillský, La Traviata a dalších.
Ani běhen tohoto období nepřerušil spolupráci se souborem Alexandrovci a v roce 2012 se do souboru jako sólista vrátil.

Zastávky turné jsou:
1.12. – Praha Tipsport Arena – od 15 a 20 hodin
3.12. – Ostrava ČEZ Arena
7.12. – Brno – Kajot Arena – od 15 a 20 hodin
8.12. – České Budějovice – Budvar Arena
9.12. – Pardubice – ČEZ Arena

Historie souboru Alexandrovci sahá do roku 1928, kdy soubor zahájil svou činnost s pouhými dvanácti členy. Vedl ho profesor hudby Moskevské konzervatoře Alexander Vasilijevič Alexandrov, později národní umělec.
Soubor měl na frontách povzbudit unavené vojáky svým zpěvem a tancem.
V průběhu druhé světové války soubor uskutečnil kolem 1500 vystoupení.
Později se řady souboru rozrostly na 300 členů a stal se z nich nástroj sovětské kulturní propagandy po celém světě.
Na ruské lidové písně nikdy nezapomněli.
Alexandrův sbor písní a tanců (tak zní úplný název používaný v současnosti), který je více známý pod názvem Alexandrovci, je oficiálním armádním uměleckým souborem armády Ruské federace. Jeho členové jsou výhradně muži, kteří se vybírají na velmi náročných konkurzech.
Jejich představení se skládají z ruských národních písní, církevních skladeb, ale též interpretují moderní hudbu.
Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali po celém světě při značném množství významných událostí a především s celou plejádou známých umělců.
– u Berlínské zdi zpívali skladby legendární britské skupiny Pink Floyd
– ve Vatikánu se představili před papežem Janem Pavlem II.
– s finskou skupinou Leningrad Cowboys
– nazpívali titulní skladbu k filmu Lov na ponorku
– se skupinou Tatu vystoupili na Eurovizi 2009
– s Marií Michele Desrosiers
– s Demisem Roussosem
– s Peterem Dvorským
– s Karlem Gottem, Lucií Bílou, Petrem Kolářem

Na rozdíl od množství jiných souborů je jejich zpěv založený více na basových až barytonových hlasech než na tenorech. Tenor se při jejich vystoupeních ve většině případů neprosadí.
Každé vystoupení, kdy je na pódiu více než sto umělců, je dech beroucím a nezapomenutelným zážitkem.
V současnosti Alexandrovci koncertují po celém světě, jejich kalendář je zaplněn na více než jeden rok dopředu. Koncerty jsou nezapomenutelným a světově ojedinělým kulturním zážitkem.

Více informací na: www.alexandrovci.eu

Foto: KomArt.sk