V Česku chybějí dárci kostní dřeně.

Ročně je v Česku diagnostikováno zhruba 1400 mužů a tisícovka žen s leukemií. Řadě z nich pomůže transplantace kostní dřeně. Navzdory tomu, že je v registru možných dárců registrováno téměř 64 tisíc lidí, vhodné dárce lékaři musí ve většině případů hledat v zahraničí.

DSC_0115

Pouze kolem 25 procent dárců pochází z České republiky. „Tisíce lidí ročně onemocní v Česku zhoubnými nemocemi kostní dřeně a uzlin, často jde přitom o mladé lidi a děti. Poslední šancí na záchranu života může být transplantace kostní dřeně. Už před více než třemi lety jsme se proto rozhodli podpořit rozšíření registru dárců kostní dřeně. Prozatím se na naší klinice podrobilo odběrům krve přes sto lidí, poslední odběry proběhly v pondělí 18. dubna, kdy na kliniku dorazilo na 20 lidí. Mezi nimi byli i zaměstnanci kliniky,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

DSC_0098

Díky dvěma mililitrům krve a pěti minutám času mohou dárci zachránit život dospělého člověka nebo dítěte. „Zatímco v Německu je v registru dárců pět procent obyvatel, v České republice je to pouze 0,75 procenta populace, což je kolem 64 tisíc lidí. Pravděpodobnost, že bude dárce vhodný, je v České republice jen jedno procento, každý čtvrtý pacient svého dárce nenajde. Proto je nutné registr neustále rozšiřovat. Také z toho důvodu jsme se už v minulém roce připojili k akci Jedu na dřeň, která do registru za pouhé tři dny přivedla 571 nováčků, a na naší klinice pravidelně organizujeme odběry krve. V letošním roce proběhly už dvakrát a celkem se zaregistrovalo přes 40 potenciálních dárců,“ popsal Pavel Stodůlka.

DSC_0128
K zaregistrování je třeba nechat si odebrat krev, která je poté vyšetřena. Ideálním dárcem jsou lidé ve věku 18 až 35 let, těm vyšetření krve hradí pojišťovna. Starší dárci za vyšetření zaplatí částku 1500 korun.

Foto: archiv Gemini