Spejbl, Hurvínek a Mánička vyřážejí na Moravu!

Už 27. května 2011 vydá Supraphon komplet sedmi CD a jednoho DVD Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti. Scénáristé Helena Štáchová a Pavel Cmíral respektují v jednotlivých titulech cyklu dobové reálie i historické údaje, a tak si malí posluchači mohou zpestřit zábavnou formou často nezáživné pasáže z učebnic dějepisu. Navíc se Spejbl, Hurvínek, Mánička, paní Kateřina i Žeryk vydají v červnu na turné po Moravě.
V nahrávkách Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti se Hurvínek seznamuje například s Karlem IV., s husitským králem Jiřím z Poděbrad, s císařem Rudolfem II., s Marií Terezií, Mozartem i literární postavou Babičkou Boženy Němcové. K přitažlivosti kompletu přispěli nejen protagonisté a další členi Divadla S+H, ale také řada vynikajících herců. Záznam představení na bonusovém DVD, které vychází ze scénáře prvního CD Hurvínek mezi Přemyslovci, je navíc ukázkou skvělého umění loutkovodičů tohoto divadla.Helena Štáchová upřesňuje, co bylo impulsem pro vznik tak rozsáhlého projektu: „Já jsem se ve škole při hodině dějepisu upřímně nudila. Znamenala pro mne jen výčet bitev vyhraných, či prohraných. S každým panovníkem narůstal počet dat, která jsem musela udržet v hlavě do dalšího zkoušení. Že dějiny mohou být úžasným dobrodružstvím a že naši předkové nebyli jen čísly, ale lidmi s bohatými osudy, na to jsem přišla až v dospělosti z knih, divadelních her, filmů. Teprve potom jsem začala pátrat, jak to doopravdy bylo. Napadlo mě, že pokud i dnešní děti mají podobnou smůlu, že jim můžeme pomoci a necháme jejich oblíbeného Hurvínka s Máničkou projít naší historií, aby se i pro ně staly dějiny dobrodružným, napínavým románem. Přejeme si, aby děti hravou, nedidaktickou a humornou formou poznaly, že naše historie nejsou jen nudná data, ale že ji tvořili lidé z masa a kostí, se svými osudy, touhami. Dozvědí se, co jedli, jak se oblékali, po čem toužili a z čeho se radovali.“
Spejbl, Hurvínek, Mánička, paní Kateřina i Žeryk se vydají v červnu na turné po Moravě. S představením Hurvínkův popletený víkend navštíví například Prostějov, Nový Jičín, Karvinou a Ostravu.

V Ostravě se mohou těšit i dospělí příznivci nestárnoucích loutek na večerní představení To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem určené především dospělým divákům.
Na otázku jak náročné je pro Divadlo Spejbla a Hurvínka cestovat za diváky mimo Prahu Helena Štáchová odpovídá: „My jsme zkušenými harcovníky. Hodně času trávíme na cestách, ať po těch, co vedou naší vlastí, tak i v zahraničí. Máme také speciálně upravené autobusy. Polovina je určena cestujícím, ta druhá nákladu. Ten čítá železnou konstrukci, kulisy, loutky, kostýmy, světla a zvukový pult. Když hrajeme jen jedno představení pro děti, jedeme jen jedním, pokud hrajeme ještě večerní představení pro dospělé, máme autobusy dva. Podle typu představení nás jezdí i s technikou zhruba osmnáct. Naši loutkoví protagonisté – Spejbl a Hurvínek mají vlastní kufříky, aby se nepotloukli, ostatní loutky cestují v bednách, každá zabalená do látkového pytlíku,“ prozradila ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka a na závěr s úsměvem dodala: „My si kufry nosíme sami.“

Morava tour
Hurvínkův popletený víkend (představení pro děti)
4. 6. od 15 h. – Městské divadlo Prostějov
5. 6. od 17 h. – Divadlo Pasáž Třebíč
6. 6. od 17 h. – KD Zábřeh na Moravě
7. 6. od 18 h. – KD Vratimov
9. 6. od 17 h. – MDK Karviná
10. 6. od 10 a od 16 h. – NS Vlast Frýdek-Místek
11. 6. od 14 a od 16 h. – Beskydské divadlo Nový Jičín
12. 6. od 10 a od 15 h. – DK Ostrava

To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem (představení pro dospělé)
13. 6. od 19 h. – DK Ostrava

Více infa: www.spejbl-hurvinek.cz

Foto: Supraphon.cz