Rozpálené město aneb Jak přežít léto v paneláku

Letní prázdniny odstartovaly úmornými vedry, z čehož mají radost především děti. Obyvatelé panelových domů však většinou toto nadšení nesdílí. Jak ukázal aktuální průzkum finanční skupiny Wüstenrotu, osm z deseti z Čechů žijících v paneláku snáší tropické teploty, které abnormálně vyhřívají jejich byty, velmi špatně. Existuje ale několik řešení, jak letní panelákové klima zmírnit a udělat si z bytu chladnou oázu klidu a pohody.

Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot je v paneláku v létě nesnesitelné teplo až osmdesát procent jeho obyvatel. Většina se snaží teplotu snížit otevřenými okny a větráním, zataženými vnitřními žaluziemi nebo použitím větráků. Způsobů, jak v létě efektivně ochladit byt, je ale mnohem více. Příkladem je instalace klimatizační jednotky, řešením ale mohou být i venkovní rolety nebo kvalitní balkónová markýza. „Ačkoliv se zprvu může zdát investice do zmiňovaných možností poměrně vysoká, musíme se na věc dívat z dlouhodobé perspektivy. Každou modernizací zvyšujeme reálnou hodnotu panelákového bytu. Nemluvě o tom, že při tropických dnech nám bude doma zkrátka příjemně ve dne i v noci,“ uvádí David Krček, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot
a dodává: „Pro financování takovýchto úprav se skvěle hodí například Půjčka ProBydlení, u které vám můžeme nastavit měsíční splátky podle vašich možností a představ.“

Větrání i větráky
Nejčastějším řešením je podle průzkumu rozpohybování vzduchu v místnosti. Jak to uděláte, záleží na penězích. Bezplatnou variantou jsou otevřená okna, která jsou ale účinná jen pokud je venkovní teplota nižší než ta vnitřní a okna jsou naproti sobě. Pokud nelze splnit uvedené podmínky, můžete pořídit ventilátory, které používají čtyři z deseti obyvatel paneláků. Jejich ceny začínají na pár set korunách. Nejsou ovšem moc výkonné. „Honíme jimi v pokoji horký vzduch, před kterým se chceme uchránit. Sice se dostaví pocit příjemného vánku, ten ale nechladí,“ vysvětluje Klára Márová, bytová designérka z Prahy.

Klimatizace
Nejúčinnějším pomocníkem proti horku je klimatizace, která vzduch ochlazuje na námi požadované stupně. Na trhu je řada typů, počínaje mobilními jednotkami a konče zařízeními s centrálním rozvodem vzduchu. Nevýhodou klimatizace je ale již zmiňovaná vyšší pořizovací cena. Ani to ale nemusí být překážkou a při vhodném výběru finančního produktu nemusí být váš rodinný rozpočet nijak zásadně zatížen. „Při příkladu pořízení klimatizační jednotky za 50 tisíc korun, kterou by klient financoval Půjčkou ProBydlení, začíná splátka na 556 Kč při době trvání úvěru deset let. Splátka se přitom po celou dobu nemění,“ doplňuje Krček z Wüstenrotu.
U klimatizace pak nezapomínejte dbát doporučení na rozdíl teploty uvnitř a vně budovy. „Je nutné brát při nastavování parametrů zřetel na venkovní teplotu, aby především při odchodu z klimatizovaných prostor nedostal organismus teplotní šok, který může vést k onemocněním,“ doporučuje Márová.

Zateplení
Dobrým, ale především komplexním řešením, je také zateplení budovy. I když se o něm nejčastěji hovoří v souvislosti s udržením tepla v místnostech v zimě, jde ve skutečnosti o udržení teploty. Tedy nejen tepla, ale i chladu. „Na ochlazení místnosti o 1 °C je třeba 2,5 až třikrát více energie než na její ohřátí o 1 °C. Chlazení je tedy 2,5–3krát dražší než vytápění,“ uvádí předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene. Podle průzkumu společnosti Wüstenrot i kvůli letním horkům zateplilo již dvaašedesát procent obyvatel panelových domů a třiadvacet procent takovou rekonstrukci zvažuje. I když se jedná o velmi nákladnou investici, velmi rychle se vrátí zpět. Podle odborníků dokonce již přibližně za sedm let při používání zemního plynu a za pět let při využívání akumulačního elektrického vytápění v závislosti na tloušťce použité izolace.

Zastínění zvenku, ale i speciální okna
Od veder si odpomůžeme i vhodným zastíněním. Vnitřní žaluzie nebo rolety jsou dnes již zcela běžnou součástí většiny domácností, podle odborníků ale zabrání jen průniku slunečních paprsků, nikoli tepla. Vhodnější je zatemnění zvenku pomocí markýz či rolet. „Vnější rolety zabrání dopadání slunečních paprsků na sklo. Tím se část z nich nezmění na teplo, což je ten největší problém,“ dodává Márová a uzavírá: „Pomoci si můžete ale i speciálními okny. Většina oken má čirá, obyčejná skla bez jakýchkoliv úprav, která působení tepla ze slunečních paprsků ještě znásobují. Přitom na trhu existují speciální skla se selektivní vrstvou, která dokážou snížit procházející teplo až na hodnotu dvacet procent.“

Foto: Meky