Rasismus a xenofobie na internetu: uživatelům hrozí až tři roky vězení

Rasistické, neonacistické nebo xenofobní stránky vznikající zejména na sociální síti Facebook nejsou v prostředí českého internetu žádnou novinkou. Jejich autorům hrozí zabavení počítače i tři roky vězení. Usvědčit je ale není vůbec snadné.

IMG_3571xx
Takřka současně se vznikem sociální sítě Facebook se na ní začala objevovat řada stránek s nenávistným obsahem. V souvislosti s uprchlickou krizí počet těchto stránek dramaticky roste. Protesty uživatelů proti rasismu, násilí či nenávistnému obsahu však Facebook už roky ignoruje. Provozovatelé této sítě totiž obvykle dojdou k závěru, že autoři stránek pravidla sociální sítě neporušují. „Najít autora závadné stránky nebo příspěvku je běh na dlouhou trať a policie má svázané ruce. Může totiž jen těžko dokazovat, že nezákonný příspěvek napsal skutečně člověk, který je pod ním podepsaný,“ popsal Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Hlavní problém spočívá v tom, že většina sociálních sítí včetně nejrozšířenějšího Facebooku je registrována ve Spojených státech amerických, tudíž se řídí tamními zákony. V případě užívání sociálních sítí na území České republiky však musí být dodržovány české právní předpisy. „Stránku se závadným obsahem může uživatel provozovateli nahlásit, ten totiž za její obsah zodpovídá. Pokud ale obsah podle jeho posouzení neporušuje právní předpisy nebo smluvní podmínky, odstranit ji nemusí. Stránku lze nahlásit i na policii. Šance, že jejího autora vypátrá, ale bývá nízká,“ vysvětlil Jiří Hartmann.
V Česku chybí speciální zákon, který by reguloval obsah internetových diskusí. „Zatímco odpovědnost poskytovatele služeb je regulována zákonem o službách informační společnosti, chování jednotlivých přispěvatelů v diskusích na internetu není předmětem speciální právní regulace. Podle zákona poskytovatel není povinen dohlížet na obsah jím přenášených nebo ukládaných informací ani aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace,“ upozornil Jiří Hartmann.
Situace by se mohla zlepšit příští rok. Ministerstvo vnitra totiž plánuje zřízení zvláštního útvaru, který se bude specializovat výhradně na internetovou kriminalitu. „Tento útvar by pak měl mít na starosti především koordinaci při odhalování trestné činnosti v prostředí internetu. Zaměřit by se měl zejména na oblasti hospodářské kriminality páchané na internetu, šíření dětské pornografie na internetu, zneužívání osobních údajů a podobně,“ řekl Jiří Hartmann.
Autoři rasistických, neonacistických nebo xenofobních stránek a příspěvků nejsou beztrestní. Pokud se policii autory podaří vypátrat, hrozí jim vězení. „V rámci vyšetřování může navíc policie obviněnému zabavit počítačové či jiné IT vybavení. Pokud je člověk odsouzen, hrozí mu za trestné činy, které se týkají zejména hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, několikaleté vězení,“ uvedl Jiří Hartmann.

Foto: archiv

FB_post_Mysmas