Orchestr Musica Florea vyráží do Polska

Orchestr Musica Florea, který už dávno není jen tělesem interpretujícím oblast »staré hudby«, ale třeba i romantismu, odjíždí na zájezd do Polska. Na festivalu barokní hudby a divadla ve Szczawnici uvede spolu se souborem Hartig Ensemble – Tance a balety tří století barokní operu Muzio Scevola. Premiéru měla začátkem června v Německu na händlovském festivalu a česká novodobá premiéra proběhla 2. července v Praze. Musica Florea v Polsku odehraje i koncerty další barokní hudby.

Musica Florea_Muzio Scevola_foto Daniel Rozsnyó-web

Letní zájezdy orchestru Musica Florea do Polska se staly již tradicí. Na festival Barokowe Eksploracje (Barokní explorace), který se koná ve Szczawnici, známém lázeňském městě na jižní hranici země, jezdí každoročně představit některé nově nastudované hudebně dramatické dílo. Festival věnovaný barokní hudbě a divadlu vznikl na popud občanského sdružení a zároveň profesionálního szczawnického pěveckého sboru vedeného muzikoložkou a sbormistryní Agnieszkou Żarskou. S orchestrem Musica Florea je festival spojen od začátku.

Hlavním bodem letošního programu je hostování souborů Musica Florea a Hartig Ensemble s operou Muzio Scevola. Opera na antické hrdinské téma z pera tří skladatelů – Filippa Amadeiho, Giovanniho Bononciniho a Georga Fridricha Händela – se ve Szczawnici bude hrát 22. srpna. Opera se od doby prvního uvádění v letech 1721 a 1722 neinscenovala už nikdy kompletní. Jen sporadicky se hrála část zkomponovaná nejslavnějším ze zúčastněných skladatelů, Händelem.

Novodobou premiéru připravil letos s českými umělci režisér Lorenzo Charoy, hudebního nastudování se ujal Marek Štryncl, tance vytvořila choreografka a vedoucí souboru Hartig Ensemble, prof. Helena Kazárová. Pražská premiéra se konala v převozním divadle Florea Theatrum, které před čtyřmi lety začal orchestr Musica Florea v čele s uměleckým šéfem Markem Štrynclem budovat. V Polsku diváci uvidí hru v kulisách Florea Theatrum z dílny akademického malíře Jiřího Bláhy a v kostýmech výtvarníka Romana Šolce.

Kromě opery Muzio Scevola bude Musica Florea vystupovat i mimo rámec barokního festivalu. Na mezinárodním festivalu staré hudby v Jaroslawi bude vystupovat už v pondělí 20. srpna s oratoriem Giovanniho Bononciniho San Nicola di Bari. V pátek 24. a v sobotu 25. srpna pak Musica Florea ve spolupráci se zmiňovaným szcziawnickým sborem a jeho uměleckou vedoucí Agnieszkou Żarskou vystoupí s koncertem kantát Johanna Sebastiana Bacha. První koncert se odehraje ještě ve Szczawnici, druhý ve městě Biecz.

Musica Florea_Muzio Scevola_foto Daniel Rozsnyó_2-web

Z ohlasů na operu Muzio Scevola:

„Celkově vysoký dojem z představení ovšem určovala hra orchestru Musica Florea, který pod vedením Marka Štryncla dokázal i v náročnějších akustických podmínkách rozehrát partituru mnoha barvami a navodit jedinečnou atmosféru.“

Marc Niubò, Harmonie

 

„Taneční výstupy posilují barokní dimenzi, ale zároveň přispívají k určité nadčasovosti odpovídající duchu libreta, a to prostřednictvím gestikulace: za zmínku stojí především krásný balet v předehře ke druhému jednání, v níž čtyři dívky vyzývají dva mladíky ke hře na slepou bábu, a tanec válečníků z ouvertury ke třetímu jednání. (…) Orchestr Musica Florea předvádí během večera veškeré své umění a této harlekýnovské partitury se zhostil s energií a přesvědčením. Dirigent Marek Štryncl vystupuje s barokní kytarou, kterou má zavěšenou na krku a kterou hojně využívá k brilantnímu continuu. Snaží se z ní vyloudit sebemenší nuance. Zároveň ovšem pečlivě hlídá nástupy jednotlivých nástrojů i pěvců. Jeho nasazení přispívá k setření rozdílů mezi jednotlivými dějstvími, k nimž přistupuje se stejným zaujetím, se stejným důrazem na celistvou hudební linku. Kvalita a bohatost hry orchestru jsou bezesporu tím nejlepším z celého představení.“

Bruno Maury, baroquiades.com

 

Foto: Muzio Scevola / Daniel Rozsnyó