Nový exponát na výstavě Magičtí Lucemburkové – Lombardská koruna

Na výstavě Magičtí Lucemburkové, byla v den výročí založení Karlovy university, poprvé vystavena kopie Lombardské koruny. Její kmotrou se stala Kateřina Daczická, která je potomkem šlechtice Mikuláše Dačického z Heslova.

1 Lombardská koruna DSC5735
Železná koruna lombardských králů neboli Lombardská koruna byla zhotovena v 5. – 9. století v Itálii, váží asi 535 kg a je vyrobena ze zlata. Celá koruna se skládá ze šesti částí a má podobu diadému (čelenky jako ozdoby hlavy), je dále tvořena a zdobena drahými kameny a zlatými rozetami na pozadí zeleného emailu. Lombardská koruna je současně i svatou relikvií a je nejstarší dochovanou královskou korunou. Koruna tak vyjadřuje i božský původ královské moci. Pojmenování koruny jako »železná« je odvozeno od tenkého železného pásku cca 10 milimetrů širokého, který je ukryt ve vnitřní stěně koruny. Tento železný pásek měl být dle legendy vykován z hřebu, kterým byl ukřižován Ježíš Kristus. Železný pásek je obložen šesti zlatými díly, které jsou zdobeny drahými kameny v celkovém počtu 22 kusů, zlaté díly jsou pokryty rozetami na pozadí zeleného emailu.

2 Kmotra Lombardské koruny Kateřina Daczická DSC5903

Předpokládá se, že drahokamy na koruně jsou následující: 7 granáty, 4 křemeny, 4 zelené skla a 7 safíry. Jednotlivé díly koruny jsou odděleny pásky, které jsou tvořeny třemi drahými kameny. Karel IV. byl v Miláně touto korunou korunován dne 6. 1. 1355. Autorem repliky je také Jiří Urban, který ji zhotovil v letošním roce. Originál koruny je uložen v Katedrále sv. Jana Křtitele v Itálii.

Sopranistka Karolina Žmolíková DSC5757
Jiří Urban mimo jiné zhotovil Kříž pro papeže Jana Pavla II. v roce 1990 a granátovou soupravu pro anglickou královnu Alžbětu II. v roce 1996. Je tedy zřejmé, že Urban je ve svém oboru skutečným mistrem.
Výstava Magičtí Lucemburkové je v Praze k vidění, v prostorách Křížové chodby Karolina ve dnech 23. 3. – 29. 4. 2017.
Cílovou skupinou je každý, kdo má v oblibě historii, umění a rád se kochá krásnými věcmi, které nás obklopují. „Rád bych pozval opravdu širokou veřejnost. Výstava je úžasná v tom, že poskytne zázemí jak velkým fandům do historie, tak úplným laikům, kteří si ji nezapomenutelně zamilují pro svou jedinečnost,“ doplnil pozvánku autor výstavy JUDr. Oldřich Beneš.

Šperkař Jiří Urban z Turnova a K. Daczická DSC5919
Expozice představuje dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků, ze kterého vzešel právě Karel IV. Výstavou budou představeni hlavně čeští králové Jan Lucemburský, Karel IV., Václav IV. a Zikmund Lucemburský a mnoho dalších.
Vstupné na výstavu: základní – 200 Kč, ZTP, senioři, studenti – 120 Kč, rodinné max. 5 osob – 460 Kč, školy 1 osoba – 50 Kč, děti do 6 ti let – zdarma

Více infa: www.magictilucemburkove.cz, www.historickaslechta.cz

Foto: archiv Magičtí Lucemburkové


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353