Novinky a zajímavosti v interiérovém stínění. Znáte aktuální trendy?

Sluneční paprsky prostupující v létě s nebývalou intenzitou skrze okna do našich domovů nám připomínají, jak důležitou součástí domácností je správné stínění. Významná je ovšem nejen jeho praktická funkce, ale i ta estetická! Dobře zvolené stínění se může stát šperkem interiéru! Představíme vám aktuální trendy a zajímavosti v této oblasti: vybírat můžete látkové rolety s netradičním designem, screenové rolety propojující exteriérové a interiérové stínění či bezúdržbové plissé vhodné i do atypických prostorů…

Podlehněte kouzlu látkových rolet a vyberte si podle svého gusta

Oblíbeným moderním prvkem interiéru zůstávají látkové rolety, které jsou velmi variabilní a lze je přizpůsobit na míru vašemu bydlení. Svá okna můžete ozdobit pestrými motivy, vyladit domácnost do své oblíbené barvy, hrát si se světlem pronikajícím poloprůsvitnými látkami, anebo místnost naprosto zatemnit. „Například látkové rolety Larra nebo Verra metal nabízejí více možností provedení designového horního profilu či boxu i výběr z mnoha látkových provedení včetně oblíbených látek den/noc, omyvatelné látky z kolekce Iceland nebo látky blackoutového typu pro úplné zatemnění,“ vypočítává širokou škálu možností Ing. Aneta Paroulková z opavské společnosti Isotra. Naprostou tmu oceníte nejen v ložnici, jelikož minimalizace světelného smogu zvenčí zkvalitňuje spánek, ale také třeba v případě, že chcete svůj obývák proměnit v dokonalé kino. Výhodou je, že do jednoho boxu lze umístit i více rolet – takže si vyberete tu, která se právě hodí pro danou situaci. Pokud neradi experimentujete, můžete zvolit jednobarevnou variantu, ale fantazii a osobitosti se meze nekladou. Trendům vévodí přírodní motivy v podobě květin, ale také abstraktní obrazce. Roleta je rovněž hezkým zpestřením dětských pokojů, jelikož jsou v nabídce rozličné veselé motivy pro kluky i holky, které dotváří hravou atmosféru jejich království.

Sceenové rolety – Chytrá horákyně v oblasti stínění

Oblečená-neoblečená, ani ve dne ani v noci, ani pěšky ani na voze… Známá pohádková postava z pohádky Boženy Němcové uměla chytře najít způsoby, jak splnit zapeklitý úkol – a podobně obratně si počíná i hit v oblasti stínění, jelikož v sobě šikovně kombinuje výhody interiérových rolet a screenové látky. „Zatemňovací roleta Screen HR8-ZIP Interiér BO propojuje exteriérové a interiérové stínění. Roleta se používá do interiéru, ale na rozdíl od klasických látkových rolet do ní lze použít screenová látka, která se běžně používá pouze do exteriérových screenových rolet. Kromě screenové látky si lze do rolety vybrat i z klasických interiérových látek avšak pouze typu blackout. Při stažení slouží tato roleta pro úplné zastínění interiéru,“ vysvětluje Ing. Paroulková. Screenové látky mají tu výhodu, že zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Zabraňují nevítaným pohledům z ulice či od sousedů, takže zachovají vaše soukromí, zároveň však obyvatelům domácnosti umožňují výhled ven. Nabídka vzorů screenových látek je navíc opravdu široká.

 

Plissé: Funkční designový doplněk, který sedne i do atypických oken

Stále častěji se v interiérech můžeme setkávat s takzvaným plissé, které je zajímavou alternativou ke klasickým horizontálním žaluziím – na rozdíl od nich si ovšem můžete nastavit intenzitu stínění současným shrnováním v obou směrech a vytvořit si tak stínící pruh v potřebné výšce. „Plissé je skládaná látková žaluzie, která dotvoří moderní interiér. Má mnoho provedení, můžeme zvolit různé způsoby ovládání, plissé pro atypické tvary oken, různé stahování látky nebo i dvojí látku, kde lze střídat například látku designovou a látku typu blackout,“ popisuje Paroulková. Vybrat si můžete plisované látky s různým stupněm propustnosti světla, látky zatemňující, s napařovanou hliníkovou vrstvou, která eliminuje sílu tepelného záření nebo látky s perleťovými nátěry s vysokým stupněm odrazu světla. Plissé místnost zútulní, sníží hlučnost, chrání před slunečními paprsky, hodí se do jakékoliv místnosti, včetně koupelen, kde je zvýšená vlhkost – ta totiž tomuto typu stínění nevadí! Opět platí, že si lze vybrat z mnoha barevných provedení s různým stupněm propustnosti světla. Výhodou je snadná údržba – většinu plissé stačí vyprat v ruce, otřít prachovkou či vysát luxem. Další jedinečnost spočívá v tom, že je lze přizpůsobit takřka jakémukoliv tvaru, takže je můžete instalovat i do oken ve tvaru trojúhelníku, půlkruhu či kruhu, střešních oken nebo do zimní zahrady.

Japonky: Proměna interiéru během pár sekund!

Velkou oblibu si v současnosti získaly také takzvané japonské stěny. Posuvné látkové panely mají svou funkci nejen při stínění oken, ale lze je využít i jako způsob jednoduchého a estetického rozdělení místností. Díky nim se dají funkčně oddělit jednotlivé sekce místnosti, například vytvořit pracovní koutek, esteticky oddělit část určenou pro spaní, anebo rozdělit dětský pokoj, aby měl každý ze sourozenců svůj prostor a soukromí. Jedním pohybem pak lze panely stáhnout k jedné straně a prostor v případě potřeby snadno opět otevřít. „Imitují lehký a vzdušný závěs. Absence rušivé konstrukce je jen další plus, proč se vyplatí o koupi japonských stěn uvažovat,“ upozorňuje Jan Žižlavský ze společnosti Isitra a dodává, že tyto stěny lze kotvit na strop nebo zeď. Ve spodní části mají uchycenou zátěžovou lištu, která zajišťuje vyrovnání látky; díky tomu se na rozdíl od klasických závěsů nekrabatí, neshrnují a drží stále stejný tvar. „Další výhodou japonských stěn je možnost vybírat z celé řady látek. Vedle nepřeberného množství barev a originálních dekorů lze zvolit rovněž nehořlavý materiál, anebo skelné vlákno, zvláště vhodné pro alergiky,“ dodává specialista na stínění.

Foto: Isotra

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353